Do lekarza bez ubezpieczenia
Jak iść do lekarza bez ubezpieczenia?
Gdy nie masz reny ani emerytury lub pracujesz bez umowy lub na umowę o dzieło, i tak możesz korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Warto zatem wiedzieć, jak uzyskać dostęp do świadczeń zdrowotnych z NFZ, gdy nie masz ubezpieczenia.Do lekarza bez ubezpieczenia: lekarz POZ
W poradni POZ, podczas zapisu lub rejestracji na wizytę u lekarza internisty lub rodzinnego, każdy pacjent jest sprawdzany w tzw. elektronicznym systemie eWUŚ.Jeśli ten system nie potwierdzi Twojego prawa do świadczeń zdrowotnych z NFZ, zostaniesz poproszony o podpisanie oświadczenia, że je posiadasz.
Uwaga! Nie musisz rezygnować z wizyty ani obawiać się podpisania oświadczenia, nawet jeśli nie jesteś pewny, czy masz prawo do świadczeń.Zgodnie z prawem NFZ nie może dochodzić od pacjentów kosztów udzielonych świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Jest tak nawet w przypadku osób, co do których prawo do świadczeń nie zostanie potwierdzone. Nawet jeśli celowo złożyły nieprawdziwe oświadczenie, nie będą musiały pokryć kosztów wizyty.
Uwaga! NFZ nie dochodzi od osób nieubezpieczonych nie tylko kosztów wizyty, ale także wykonanych badań zleconych przez lekarza POZ.
Do lekarza bez ubezpieczenia: zakup refundowanych leków
Osoba, która złożyła oświadczenie, że posiada prawo do świadczeń zdrowotnych, ma również prawo do recepty na leki refundowane. Jeśli jednak NFZ nie potwierdzi Twojego prawa do świadczeń, może wtedy dochodzić od Ciebie zwrotu refundacji za leki.Jeśli jednak zostaniesz wstecznie zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, nie będziesz musiał zwracać również kosztów refundacji za leki.
Uwaga! Tzw. wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego powinieneś dokonać w ciągu 30 dni po terminie wizyty u lekarza.Może to zrobić ubezpieczony małżonek lub mieszkające wspólnie z Tobą ubezpieczone dziecko lub wnuk. Jest to całkowicie bezpłatne i nie wymaga od nich odprowadzania dodatkowych składek.
Informacje, jak zgłosić członka rodziny, uzyskasz w ZUS pod numerem 22 560 16 00.
Do lekarza bez ubezpieczenia: świadczenia specjalistyczne
Wizyty u lekarzy specjalistów, zabiegi i badania specjalistyczne oraz pobyty w szpitalu są bezpłatne tylko dla osób z prawem do świadczeń. Do ubezpieczenia zdrowotnego może Cię zgłosić członek rodziny (zasady ja przy ubezpieczeniu wstecznym).Uwaga! Osoby, które mają niskie dochody (a których bliscy nie mogą zgłosić) mogą uzyskać decyzję uprawniającą do bezpłatnych świadczeń NFZ (informacja, jak to zrobić, poniżej).Mężczyźni poniżej 65. r. życia i kobiety poniżej 60. r. życia mogą nabyć prawo do świadczeń zdrowotnych, rejestrując się w urzędzie pracy.
Gdy osiągnąłeś już wiek emerytalny i przepracowałeś chociaż krótki okres, za który odprowadzono składki (nawet tylko kilka dni), możesz ubiegać się o emeryturę. Wprawdzie samo świadczenie może wynieść wtedy kilka groszy, jednak dzięki niemu uzyskasz prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
Jak uzyskać decyzję o prawie do świadczeń zdrowotnych?
Osoby bez dochodu lub o niskich dochodach (tj. 634 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 514 zł na osobę w rodzinie), bez prawa do świadczeń zdrowotnych, mogą je uzyskać, składając wniosek o wydanie decyzji o prawie do świadczeń zdrowotnych.Wniosek należy złożyć w urzędzie swojej gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Nie ma gotowego formularza. Wniosek możesz złożyć pisemnie (w niektórych urzędach są wzory takich pism) lub ustnie urzędnikowi (tzw. oświadczenie do protokołu).
Weź dowód i dokumenty, które poświadczą dochody Twoje i osób, z którymi mieszkasz:
- umowy o dzieło syna, córki, wnuka;
- odcinek emerytury/renty krewnej lub przyjaciela (wg przepisów nie mogą Cię zgłosić do ubezpieczenia, ale ich dochód jest doliczany).
Komentarze