Wzór odwołania od decyzji ZUS w sprawie emerytury - jak napisać?

Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie emerytury

Gdy nie zgadzasz się z decyzją ZUS, masz prawo się od niej odwołać. Możesz na tym zyskać, ponieważ sądy często rozpatrują odwołania na korzyść emerytów.


Emeryci najczęściej nie zgadzają się z decyzją ZUS o przyznaniu emerytury lub o ustaleniu kapitału początkowego, gdy zakład nie uznaje części ich dokumentów poświadczających staż pracy lub zarobki.

Często obniża to wysokość świadczenia emerytalnego, np. kobieta może nie nabyć prawa do emerytury minimalnej, gdy uznany przez ZUS łączny czas okresów składkowych i nieskładkowych okaże się niższy niż wymagane ustawą 20 lat.

W każdym takim przypadku warto się odwołać od decyzji wydanej przez ZUS. Jeśli wygrasz Twoja emerytura będzie wyższa. Nie musisz się obawiać przegranej: nawet gdy sąd podtrzyma decyzję ZUS, nie obciąży Cię żadnymi kosztami.
Uwaga! Gdy nie stać Cię na prawnika, w odwołaniu wpisz wniosek o przyznanie Ci bezpłatnej pomocy prawnej. 

Koszty i terminy przy odwołaniu się od decyzji ZUS w sprawie emerytury

Odwołanie od decyzji ZUS i postępowanie przed sądem są bezpłatne. Odwołanie należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.
Uwaga! Termin miesięczny kończy się w dniu z tą samą liczbą, co pierwszy dzień terminu, a gdy takiego dnia nie ma - w ostatnim dniu miesiąca, np. termin miesięczny liczony od dnia 30 stycznia upłynie z końcem 28 lutego.

Gdzie i jak należy złożyć odwołanie od decyzji ZUS w sprawie emerytury?

Choć odwołanie należy zaadresować do sądu okręgowego w miejscu Twojego zamieszkania, złóż je w oddziale ZUS, który wydal decyzję. Odwołanie złóż w jednym egzemplarzu, a dla siebie zachowaj kopię pisma.

Odwołanie możesz złożyć:
  • za pośrednictwem poczty listem poleconym (zachowaj dowód nadania);
  • osobiście w oddziale ZUS (zabierz swoją kopię i poproś o potwierdzenie złożenia pisma pieczęcią z datą i podpisem). 

Co zrobić, gdy upłynął termin odwołania?

Gdy upłynęło niewiele czasu, należy złożyć odwołanie od decyzji ZUS wraz z osobnym wnioskiem o przywrócenie terminu. Napisz, dlaczego doszło do opóźnienia, np. z powodu choroby i dołącz zaświadczenie lekarza.
Uwaga! Gdy termin odwołania upłynął, nadal możesz podwyższyć swoją emeryturę i udowodnić wyższy staż pracy, składając w ZUS dokumenty, których nie złożyłeś z wnioskiem o emeryturę.

Jakie dowody może uznać sąd?

ZUS uwzględnia tylko dokumenty. Natomiast w sądzie będziesz mógł wskazać także świadków, np. by potwierdzić zatrudnienie lub okresy nieskładkowe.

Sąd może też uznać dokumenty, również te nieuznane przez ZUS, np. z powodu tzw. braków formalnych: braku podpisu przy pieczęci, wystawienia przez osobę nieupoważnioną.
Uwaga! Gdy nie masz części dokumentów, bo złożyłeś je w ZUS, powołuj się na nie i napisz, że są w aktach ZUS.

 Co można doliczyć do stażu emerytalnego? 

Potwierdzone okresy zatrudnienia, za które pracodawca nie odprowadził składek lub nie zgłosił Cię do ubezpieczeń.

Choć ZUS często odmawia zaliczenia ich do stażu sądy uznają, że pracownicy nie kogą ponosić konsekwencji naruszania prawa przez pracodawców.

Okresy nieskładkowe, np. urlopu wychowawczego lub bezpłatnego dla matek opiekujących się małymi dziećmi.

Okresy niewykopywania pracy pracy z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat: do 3 lat na każde dziecko, jednak nie więcej niż 6 lat łącznie.

Aby potwierdzić sprawowaną opiekę złóż pisemne oświadczenie i dołącz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Okresy pobierania świadczeń z Urzędu Pracy, potwierdzone zaświadczeniem  z Urzędu Pracy.

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS w sprawie emerytury?


Miejscowość, dnia
Imię i nazwisko
Adres:
Pesel:

Sąd Okręgowy w...
...Wydział Ubezpieczeń Społecznych
za pośrednictwem
Nazwa i adres Oddziału


Odwołanie od decyzji ZUS

Niniejszym wnoszę odwołanie do decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia ...... r. znak (tu wpisz numer decyzji). Wnoszę o: 
1. Zmianę wydanej decyzji.
2. Powołanie świadków (podaj dane świadków oraz jakie fakty mają oni potwierdzić).
3. Przyznanie pełnomocnika z urzędu: oświadczam, ze nie jestem w stanie ponieść kosztów prawnika ani reprezentować się przed sądem samodzielnie. 
Uzasadnienie 
Napisz z jaką częścią się nie zgadzasz i dlaczego, np.: ZUS w decyzji nie uznał 15 miesięcy okresów nieskładkowych/nie uznał dokumentu potwierdzającego moje zarobki. Zarobki potwierdzają następujące dokumenty (wymień je)/Staż mogą potwierdzić wskazani świadkowie oraz następujące dokumenty (wymień je).

Załączniki: 
1. Formularz oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym.
2. Kopia dokumentu (wymień nazwę)
3. Kopia dokumentu... itd.

........................
Data i czytelny
własnoręczny podpis

Postępowanie przed sądem I instancji

ZUS na rozpoznanie Twojego odwołania ma 30 dni. Może je uznać i wydać nową decyzję (tak dzieje się jednak rzadko) lub przekazać je do właściwego sądu, który rozpozna sprawę.

ZUS przesyła do sądu Twoje odwołanie oraz akta sprawy (czyli wszystkie dokumenty, które posiada). Sąd wyznaczy termin rozprawy (dostaniesz zawiadomienie na piśmie). Sąd może również zobowiązać Cię do dostarczenia dokumentów lub uzupełnienia pisma.
Uwaga! Zrób to w wyznaczonym przez sąd terminie (będzie podany na piśmie, zwykle to 14 dni).
Jeśli złożyłeś wniosek o przyznanie adwokata z urzędu, sąd rozpozna także Twój wniosek i podejmie decyzję (w razie odmowy możesz się od niej odwołać).


Sąd wezwie na rozprawę również świadków. Pamiętaj, że podczas rozprawy masz prawo zadawać świadkom pytania.

Na pierwszej rozprawie zapyta o Twoje stanowisko. Po prostu powiedz, że podtrzymujesz swoje stanowisko zawarte w odwołaniu. 

Cały proces obejmuje kilka rozpraw, podczas których sąd przesłucha świadków i strony (czyli Ciebie oraz przedstawicieli ZUS). Na ostatniej rozprawie sąd udzieli Ci głosu i następnie wyda wyrok.
Uwaga! Gdy wyrok nie będzie dla Ciebie korzystny, w ciągu 7 dni od jego wydania złóż w sądzie wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku. Od dnia otrzymania pisemnego uzasadnienia będziesz miał 14 dni na to, by złożyć apelację od wyroku do sądu II instancji. 

Postępowanie przez sądem II instancji

Postępowanie przed sądem II instancji również jest całkiem bezpłatne. Mimo to wiele osób rezygnuje i nie składa apelacji, sądząc, że "to nic nie da", a niesłusznie, bo również sądy apelacyjne rozstrzygają sprawy z ZUS na korzyść emerytów.
Uwaga! Apelacja powinna zawierać zarzuty prawne od wyroku. Dlatego z tego powodu, lepiej, jeśli zostanie napisana przez prawnika. Gdy sąd przyzna Ci prawnika z urzędu, to on powinien przygotować apelację. Gdy reprezentowałeś się samodzielnie, możesz zlecić napisanie apelacji radcy prawnemu, adwokatowi lub doradcy prawnemu. Będzie to tańsze niż opłacenie udziału prawnika w całej sprawie.
Gdy wyrok sądu I instancji jest dla Ciebie korzystny, a ZUS złożył od niego apelację, poproś prawnika o pomoc w napisaniu odpowiedzi z wnioskiem o jej odrzucenie.

W sądzie apelacyjnym nie zgłasza się już dowodów (robisz to w w sądzie I instancji). Jednak, gdy pozyskasz dowód dopiero na etapie apelacji (np. dokument z archiwum akt pracowniczych) lub odnajdziesz świadka (np. kolegę z dawnej pracy) - wtedy możesz je zgłosić sądowi apelacyjnemu.

Komentarze

Czytaj także...