Jak dostać odszkodowanie za uszkodzony samochód?
Odszkodowanie za uszkodzony samochód
Jeślim przyczyną wypadku samochodowego była dziura w drodze, możesz starać się o odszkodowanie. Możesz wybrać: pokrycie kosztów naprawy z własnej polisy AC (gdy ją posiadasz) lub z odpowiedzialności cywilnej OC zarządcy drogi, na której miałeś wypadek.Odszkodowanie z własnej polisy AC
Jeśli posiadasz ubezpieczenie autocasco AC (nie jest obowiązkowe), to dzięki niemu możesz pokryć koszty naprawy uszkodzonego samochodu. Szkodę zgłaszasz ubezpieczycielowi (osobiście lub telefonicznie).Formalności załatwiasz osobiście lub możesz je scedować na warsztat samochodowy, któremu zleciłeś naprawę auta. Gdy zdecydujesz się zająć tym osobiście, to powinieneś najpierw umówić się na spotkanie z rzeczoznawcą, który dokona oględzin pojazdu i oceni stopień jego uszkodzenia.
Następnie samochód wstawiasz do warsztatu. Stację naprawy możesz wybrać dowolnie.
Nie musisz się sugerować sugestiami ubezpieczyciela, ale może Ci to ułatwić sprawę. Gdy pojazd zostanie naprawiony, usługa opłacona, to pozostaje Ci czekać na zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela.
Ubezpieczyciel dokona tego na podstawie tzw. kosztorysu (zostanie Ci przyznana kwota zapisana w tabelach za dane uszkodzenie) lub faktury wystawionej przez warsztat samochodowy.
Faktura jest wygodniejsza, ale nie jest to zawsze korzystne dla kierowcy, bo może się np. okazać, że w warsztacie samochodowym wyceniono koszt naprawy niżej niż od szacowanej przez ubezpieczyciela wartości odszkodowania.
Gdy sam zajmujesz się sprawą, to ewentualna nadwyżka trafi do Twojej kieszeni, gdy scedujesz to na warsztat, to on ją dostanie.
Uwaga! Gdy skorzystasz z polisy autocasco, to ułatwisz sobie uzyskanie odszkodowania. Ale jest też i wada. W przyszłym roku będziesz musiał na pewno zapłacić wyższą składkę.
Odszkodowanie z ubezpieczenia OC zarządcy drogi
Zajmie Ci to więcej czasu, ale opłaca się upominać o odszkodowanie z ubezpieczenia OC zarządcy drogi.Co zrobić, by dostać odszkodowanie z ubezpieczenia OC zarządcy drogi?
Przede wszystkim musisz jak najdokładniej określić miejsce wypadku, a więc: ulica, ewentualnie numer domu, który znajduje się w pobliżu. Gdy masz w samochodzie GPS, zanotuj współrzędne.Następnie wezwij policję, która nie tylko spisze protokół (będzie to bardzo ważny dowód w dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela i ewentualnie w procesie sadowym), ale też zrobi profesjonalne zdjęcia miejsca zdarzenia.
Uwaga! Gdy zrezygnujesz z wezwania policji, powinieneś sam sfotografować miejsce wypadku (dziurę, jej otoczenie, całą zaśnieżoną drogę oraz uszkodzenia pojazdu). Możesz to zrobić telefonem komórkowym.W miarę możliwości możesz dokonać pomiaru rozmiaru dziury (długość, szerokość, głębokość). Dobrze by było, gdyby zebrane przez Ciebie dowody uzupełniły zeznania świadka, którego poproś też o numer telefonu. Upewnij się, że w razie potrzeby poświadczy Twoją wersje.
Samochód wstaw do warsztatu - tutaj pamiętaj o zgromadzeniu wszystkich rachunków za naprawę (muszą to być imienne faktury).
Ustal kto zarządza drogą. To do zarządcy będziesz kierował wniosek o odszkodowanie za uszkodzony samochód. Mogą to być:
Drogi krajowe, czyli autostrady, drogi ekspresowe, obwodnice miast, które łączą duże miasta i prowadzą do przejść granicznych. Ich zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Drogi wojewódzkie - (łączą ważniejsze miasta) odpowiada za te drogi zarząd województwa.
Drogi powiatowe - prowadzą one od siedziby powiatu do siedzib poszczególnych gmin, łączą gminy. Odpowiedzialny za te drogi jest zarząd powiatu.
Drogi gminne - a więc drogi, z których korzystają na co dzień mieszkańcy danej gminy. Odpowiada za nie burmistrz lub prezydent miasta.
Drogi wewnętrzne - są to ulice, które znajdują się na terenie jednego osiedla mieszkaniowego. Odpowiada za nie administracja terenu (może to być spółdzielnia).
Uwaga! Gdy nie będziesz mógł ustalić, kto jest zarządcą drogi, skontaktuj się z gminą.
Wniosek o odszkodowanie za uszkodzony samochód do zarządcy drogi
Napisz wniosek. Możesz to zrobić samemu lub skorzystać z gotowego druku (formularz znajdziesz na stronach firm ubezpieczeniowych).We wniosku zwykle wpisuje się:
- dane właściciela pojazdu,
- adres, numer dowodu osobistego,
- markę, model, rok produkcji, numery podwozia samochodu,
- ważność badania technicznego,
- numer i serię dowodu rejestracyjnego,
- numer i datę wydania prawa jazdy,
- datę, godzinę i miejsce zdarzenia (można dołączyć szkic).
- dane ewentualnych świadków.
Udaj się do zarządcy drogi, gdy już wiesz do kogo ona należy. U niego złóż wniosek o odszkodowanie za uszkodzony samochód z kompletem dowodów (zdjęcia, faktury).
Uwaga! Powinieneś posiadać przy sobie dwa zestawy dokumentów (jeden zostawisz, a na drugim poprosisz o pokwitowanie, że go złożyłeś).Zarządca drogi albo sam się zajmie Twoją sprawą albo skieruje Cię do swojej firmy ubezpieczeniowej. Bez względu na to, kto będzie zajmował się sprawą - ma 30 dni do ustosunkowania się do Twojego wniosku.
Uwaga! Jeśli występujesz o odszkodowanie za uszkodzony samochód, to sprawdź, czy przy odcinku drogi z dziurami nie ma znaków ostrzegawczych przed koleinami i wybojami, bo może to mieć wpływ na Twoje szanse na odszkodowanie. Pewnie zdarzy się tak, że zarządca drogi w takiej sytuacji przerzuci winę na Ciebie (np. wpadłeś w dziurę, bo za szybko jechałeś i nie zdążyłeś wyhamować).
Problemy z wypłatą odszkodowania za uszkodzony samochód
Możesz się tak zdarzyć, że w umowie będą zapisy, które pozwolą firmie ubezpieczeniowej ograniczyć wypłatę odszkodowania lub w ogóle jej odmówić.Najczęściej dzieje się tak, gdy szkoda powstała wyniku:
- prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających;
- prowadzenia pojazdu bez ważnych badań technicznych lub bez prawa jazdy;
- Twojej winy lub Twojego umyślnego niedbalstwa.
Jeżeli firma ubezpieczeniowa będzie negowała opis zdarzeń, podważała dowody, odmawiała wypłaty odszkodowania, to swoich racji będziesz musiał dochodzić na drodze sądowej.
Uwaga! W takiej sytuacji możesz także złożyć skargę do rzecznika ubezpieczonych. Jednak nie masz co liczyć na jego interwencję, gdy np. rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej wycenił szkodę nie po Twojej myśli. Rzecznik sprawdza wyłącznie, czy nie naruszono praw kierowcy.
Potrzebujesz pomocy prawnika?
Komentarze