Jak bezpiecznie kupować przez internet?

Jak kupować przez internet?

Sklepów internetowych jest bardzo dużo. Jeżeli chcesz skorzystać z oferty danego sklepu, wówczas koniecznie przejrzyj opinie o nim i jego witrynie (musi na nie być regulamin).
Płatności w sklepie internetowym: zazwyczaj jest wybór. Możesz zapłacić kartą kredytową (jeśli płatność przechodzi przez centrum rozliczeniowe, np. PolCard lub eCard, jest bezpieczna). Jeżeli wolisz, możesz wybrać przelew bankowy (z Twojego konta w banku), przelew pocztowy (zapłacisz na poczcie) lub płatność przy odbiorze (za towar zapłacisz kurierowi, który Ci dostarczy paczkę do domu, lub zapłacisz obsłudze punktu, z którego odbierzesz towar).

Wobec tego, jeśli jest taka możliwość (bo nie każdy sklep internetowy ją oferuje), możesz wybierać tę ostatnią opcję.

Dostawa: zazwyczaj zakupy dostarczane są do domu - przynosi je kurier, który jeśli Cię nie zastanie w mieszkaniu, zostawi informację i prośbę o kontakt. Możesz wówczas umówić się z nim i otrzymać zakupy. Można też paczki odbierać na poczcie lub w wyznaczonych punktach - np. w salonach Empik.

Zakupy z aukcji można tez pobrać z paczkomatów lub wyznaczonych placówek (np. kiosków RUCH-u). To od Ciebie zależy, którą formę oferowaną przez sklep internetowy wybierzesz.
Uwaga! Z zakupu dokonanego przez internet masz prawo wycofać się bez podania przyczyny (towar nie musi być wadliwy) w ciągu 14 dni od daty otrzymania towaru. Jeżeli nie spełnia on Twoich oczekiwań, skorzystaj z tej możliwości.

Bezpieczne zakupy przez internet

Nie powinieneś się obawiać zakupów przez internet - jeśli zachowasz zasady bezpieczeństwa, to będziesz cieszyć się tylko ich zaletami.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 1

Twoje dane - nazwisko, data urodzin, numer karty kredytowej, PIN do karty i hasła dostępowe są cenne. Jeśli dostaną się w ręce przestępców - na pewno zostaną wykorzystane.
Uwaga! Pamiętaj o tym i chroń je. Złodzieje najczęściej podszywają się pod banki i wysyłają e-mail z prośbą o potwierdzenie danych, czyli podanie ich w wiadomości zwrotnej. Nie wysyłaj swoich danych. Nie podawaj nikomu swoich numerów kart oraz haseł i loginów do bankowości internetowej.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 2

Żeby zrobić zakupy przez internet na kartę kredytową, wystarczą dane, które są na niej zapisane. Pilnuj więc swoich kart i nie noś ich w portfelu, które najczęściej padają łupem złodziei.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 3

Zanim podejmiesz decyzje o zakupach w sklepie internetowym, sprawdź, czy właścicielem sklepu jest firma, czy podaje adres i numer telefonu do swojej siedziby, czy sklep ma regulamin, który opisuje warunki transakcji (informacje o kosztach, sposoby płatności, terminach dostaw) oraz zasady składania reklamacji i rezygnacji z zakupów.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 4

Nie ufaj zapewnieniom umieszczonym w opisie sklepu internetowego. Sprawdź, jak oceniają rzetelność sklepu jego klienci - przeczytaj opinie internatów. To bardzo ważna część internetowych zakupów, w których wszystko opiera się na zaufaniu.
Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 5

Najmniej ryzykujesz, decydując się na płatność przy odbiorze. Wówczas, gdy kurier lub listonosz dostarcza Ci przesyłkę, możesz zapłacić, a potem ją otworzyć i sprawdzić, czy zawiera zamówiony przez Ciebie towar. Jeśli nie, składasz reklamację.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 6

Większość sklepów internetowych przy płatnościach kartami kredytowymi korzysta z pośrednictwa centrów rozliczeniowych eCard lub PolCard albo systemu Pay-Pal. Korzystaj z nich.

Dzięki temu numer Twojej karty oraz inne jej dane nie dochodzą do sklepu i znane są tylko w centrum rozliczeniowym, któremu możesz zaufać dużo bardziej niż nieznanemu sprzedawcy.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 7

Uważaj na superokazje. Nie zawsze to, co pokazano na zdjęciu, zostanie do Ciebie wysłane. Czasem też produkty, które w internecie są znacznie tańsze niż w sklepie, zostały nabyte przez sprzedawcę w sposób nielegalny (np. są kradzione).

Uważaj na towary łatwe do podrobienia - markową odzież i torebki, perfumy, płyty CD/DVD.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 8

Zanim weźmiesz udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, czytając opinie kupujących na jego temat (takie informacje znajdują się w historii transakcji sprzedawcy).
Uwaga! Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia płatność przy odbiorze - jest to dobry test na wiarygodność.

Bezpieczne zakupy przez internet: zasada nr. 9

Mimo namów sprzedającego nie zgadzaj się na transakcje poza aukcją i nie przelewaj sprzedającemu pieniędzy przed zakończeniem aukcji.

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z regulaminem serwisu aukcyjnego, wówczas w razie problemów możesz liczyć na pomoc jego pracowników. Jeśli natomiast sam zdecydowałeś się na złamanie regulaminu, wówczas obsługa portalu aukcyjnego nie będzie chronić Twoich interesów.

Komentarze

Popularne posty