Wpis do rejestru dłużników

Dłużnik szybciej zostanie wpisany do rejestru dłużników BIG

Jeżeli korzystasz z usług telefonii komórkowej albo telewizji kablowej, to te zmiany w przepisach dotyczą tez Ciebie. Biura Informacji Gospodarczej (BIG) popularnie nazywamy rejestrami dłużników.






Wierzyciele (osoby lub firmy, u których masz niespłacone długi) mogą tam zamieścić Twoje dane osobowe oraz informacje o zadłużeniu.
Uwaga! Dotyczy to nie tylko niespłaconych kredytów, ale również zaległych rachunków za prąd, telewizje czy długów czynszowych

Rejestry dłużników w Polsce

Opóźnienie w opłacaniu rachunków może bardzo utrudnić Ci życie. W naszym kraju działają cztery biura informacji gospodarczej: Rejestr Dłużników ERIF BIG, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, Krajowe Biuri Informacji Gospodarczej.

Z wymienionych rejestrów dłużników korzystają firmy, które chcą sprawdzić czy będziesz solidnym kontrahentem i klientem. Np. banki, operatorzy telefonii komórkowej czy firmy pożyczkowe.
Uwaga! Jeśli stwierdzą, że nie spłacasz swoich zobowiązań, zapewne odmówią zawarcia umowy.

 Zmiany w przepisach BIG

Zmiany w przepisach o BIG-ach są ważne w zasadzie dla wszystkich konsumentów. Zwłaszcza, że badana zlecone przez ERIF BIG wykazały, ze co piątemu Polakowi zdarzyło się spóźnić z opłatami dłużej niż 30 dni, a to znaczy, ze mogą trafić do rejestru dłużników.
Uwaga! Właśnie czas zalegania z płatnością jest jedną z najważniejszych zmian, które weszły w życie od 13 listopada. Do rejestru dłużników BIG zgłosić można osobę prywatną, jeśli nie zapłaciła zobowiązań przez co najmniej 30 dni po wyznaczonym terminie (wcześniej było 60 dni), a kwota zaległości wynosi co najmniej 200 zł. W przypadku firm suma zadłużenia nie może być niższa niż 500 zł. 
Możliwość szybszego wpisania dłużnika do rejestru jest bardzo ważna dla mikrofirm, bo gdy np. prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, opóźnienie choćby w płatności jednej faktury może oznaczać dla Twojej firmy być albo nie być.

A straszak w postaci wpisu do rejestru dłużników jest bardzo skuteczny.
Uwaga! Co więcej teraz wezwanie do zapłaty (należy je wysłać przed wpisaniem do rejestru dłużników) można dostarczyć dłużnikowi e-mailem. Dotyczy to jednak tylko firm i to pod warunkiem, że taka możliwość jest zapisana w umowie.




Wystarcza samo wezwanie, by odzyskać pieniądze od dłużnika...

Z analiz BIG InfoMonitor wynika, że już po wysłaniu wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o możliwości wpisania do rejestru dłużników BIG, spora cześć dłużników reguluje płatność.

Kolejne 25% płaci je niezwłocznie po wpisaniu informacji o długu do rejestru BIG.

Komentarze

Czytaj także...