Leczenie onkologiczne zielona karta

Zielona karta onkologiczna DILO

Onkologiczna karta DILO jest wydawana bezpłatnie. Powinien ją otrzymać każdy pacjent, u którego lekarz podejrzewa chorobę nowotworową. Dzięki niej szybko dostaniesz się na badania diagnostyczne, a jeśli nowotwór się potwierdzi - od razu rozpoczniesz leczenie.



Wszystkie świadczenia w ramach diagnostyki i terapii onkologicznej są bezpłatne.

Mimo to wielu pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej (a nawet po jej wykryciu) nie otrzymuje karty DILO i czeka na świadczenia w długich kolejkach.

To dlatego, że szybka terapia onkologiczna nie jest programem zdrowotnym o jasko określonych kryteriach, tylko rozwiązaniem organizacyjnym, z którego nie wszyscy lekarze korzystają.

Masz jednak prawo o kartę DILO się upominać.

Kto i kiedy może wydać pacjentowi zieloną kartę DILO?

Zieloną kartę DILO może wystawić każdy lekarz. Jeśli obawiasz się choroby nowotworowej lub masz niepokojące objawy, lekarz zanim wystawi Ci kartę DILO, powinien przeprowadzić dokładny wywiad (obejmujący m.in. występowanie choroby nowotworowej w Twojej rodzinie), ocenić Twoje dolegliwości i w razie potrzeby zlecić niezbędne badania (np. krwi, USG, rentgenowskie).


Badania przed wydaniem zielonej karty DILO nie są konieczne, jeśli np. masz przewlekły, niepoddający się leczeniu kaszel lub nawracające gorączki bez stanu zapalnego, chudniesz bez przyczyny, masz wyczuwalny guzek (np. piersi).
Uwaga! Jeśli lekarz POZ odmówi Ci wydania karty DILO, mimo że nie wykluczył choroby nowotworowej, możesz poprosić o nią lekarza specjalistę (z kontraktem NFZ). Z kolei pacjentom, u których został wykryty nowotwór złośliwy podczas pobytu w szpitalu lub hospitalizowanych z powodu złośliwej choroby nowotworowej, zieloną kartę DILO może wydać także szpital (nie musi odsyłać pacjenta do lekarza POZ). 

Jakie prawa przysługują pacjentom z zieloną kartą DILO?

Karta DILO pełni rolę skierowania do specjalisty i na badania w kierunku choroby nowotworowej.

Pacjenci posiadający zieloną kartę DILO nie tylko omijają kolejki, ale też wszystkie ich badania i wizyty są realizowane w krótkich terminach.
Uwaga! Od dnia, gdy pacjent zgłosi się na konsultację do specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno upłynąć więcej niż 7 tygodni.
Abu skorzystać z uprawnień przysługujących posiadaczowi karty DILO, powinieneś jak najszybciej zapisać się do poradni realizującej tzw. "szybką terapię onkologiczną".
Uwaga! Masz prawo wyboru poradni. Listę placówek dostępnych dla wszystkich pacjentów, realizujących szybką terapię ontologiczną, uzyskasz w oddziale NFZ (numer oddziału otrzymasz w każdej przychodni).

Czy zielona karta DILO uprawnia do podjęcia leczenia?

Jeśli diagnoza się potwierdzi, pacjent zostanie przekazany pod opiekę szpitala. W ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się pacjenta z zieloną kartą DILO do szpitala zbiera się konsylium - czyli zespół lekarzy specjalistów, którzy planują i organizują leczenie.
Uwaga! Gdy w celu rozpoznania potrzebny będzie zabieg, zostanie on przeprowadzony nie później niż 4 tygodnie od zgłoszenia się pacjenta.
Konsylium wyznacza również koordynatora - czyli osobę, która będzie nadzorować leczenie i wspierać pacjenta. Koordynator towarzyszy pacjentowi aż do zakończenia leczenia onkologicznego.
Uwaga! Jeśli pacjent z zieloną kartą DILO nie wymaga pobytu w szpitalu, a mieszka daleko od placówki, w której jest leczony, koszt jego zakwaterowania i transportu do placówki pokryje NFZ. Wystarczy, że pacjent złoży wniosek w placówce prowadzącej leczenie (informacji udzieli koordynator leczenia).

Terminarz diagnostyki choroby nowotworowej

W czasie pierwszych 4 tygodnie:

Pacjent czeka na wizytę u lekarza specjalisty - maksymalny czas oczekiwania na udzielenie świadczenia: 2 tygodnie. 

Pacjent wykonuje badania zlecone przez lekarza specjalistę w ramach diagnostyki wstępnej (na podstawie tych badań lekarz potwierdzi lub wykluczy chorobę nowotworową u pacjenta) - maksymalny czas oczekiwania na badania: 2 tygodnie.

W czasie kolejnych 2 tygodni:

Pacjent wykonuje dodatkowe badania zlecone przez lekarza specjalistę w ramach diagnostyki pogłębionej - maksymalny czas oczekiwania na badania pogłębione również nie przekracza 2 tygodni.

Na podstawie uzyskanych wyników badań pogłębionych lekarz określi stopień zaawansowania choroby nowotworowej i przekaże pacjenta do placówki, która poprowadzi leczenie.

Dodatkowy tydzień przewidziano na rozpoczęcie badań, jeśli diagnostyka pogłębiona wymaga przejścia pacjenta z jednej palcówki zdrowia do drugiej.

Komentarze

Czytaj także...