Dobry prawnik - jak znależć dobrego prawnika?

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Najwięcej kłopotów z uzyskaniem pomocy prawnej mają mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których nie ma kancelarii adwokackich i radcowskich.


Nie znajdziesz ogłoszenia o najbliższej kancelarii np. w lokalnej prasie, ponieważ adwokatom nie wolno się reklamować. Również w ORA czy OIRP nie wskażą Ci prawnika do prowadzenia Twojej sprawy, ponieważ ich pracownikom nie wolno udzielać takich wskazówek.
Uwaga! Najlepiej zasięgnąć opinii znajomych lub krewnych. Być może w podobnej sprawie konkretny prawnik reprezentował ich przed sądem, wywiązał się ze swoich obowiązków dobrze, stawał na rozprawy, w terminie sporządzał pisma procesowe i nie pobrał zbyt wygórowanego honorarium.
Szukając prawnika, skorzystaj z bezpłatnej porady np. w pokoju adwokackim w sądzie, lub w punkcie pomocy prawnej. To często wystarczy, by dowiedzieć się, czy warto występować do sądu i ponosić koszty.

Podczas darmowej konsultacji możesz zapytać o adres polecanej kancelarii.

Przed wizytą w kancelarii umów się telefonicznie z adwokatem lub radcą prawnym na konkretny termin, aby na pewno go zastać.
Uwaga! Z wybranym prawnikiem ustalisz cenę za jego usługi i podpiszesz umowę. Przy zapłacie powinieneś od razu otrzymać fakturę. 

Jak rozmawiać z prawnikiem?

Tytuł "prawnik", "radca", czy "adwokat" budzi respekt i wiarę w to, ze masz przed sobą osobę godną zaufania, która Cię nie oszuka. W większosci sytuacji rzeczywiście tak jest, ale zdarzają się jednak wyjątki: osoby nieuczciwe, podszywające się pod przedstawicieli zawodów prawniczych.
Uwaga! Ufaj, ale bądź czujny. Nie możesz się kierować myślą "przecież nie wypada" (sprawdzać, pytać). Przed wizytą i w jej trakcie powtarzaj sobie "zawsze wypada, bo to moja sprawa, moje ciężko zapracowane pieniądze oraz mój problem".
Uczciwy i kompetentny prawnik nie obrazi się, że sprawdzasz jego firmę czy osobę (sam tak robi, załatwiając swoje sprawy). Możesz go śmiało zapytać o całkowity koszt usługi.
Uwaga! Nigdy nie zgadzaj się ze stwierdzeniem "dogadamy się".
W przypadku usługi bezpłatnej pytaj, co obejmuje, a czego już nie.

Domagaj się, by umowa z prawnikiem miała formę pisemną z data i podpisem. Prosząc o to, eliminujesz nieuczciwe osoby: one na to się nie zgodzą.

Kontroluj działania prawnika. Nie ma w tym nic złego, ze sprawdzasz, jak działa. Masz prawo wiedzieć, co się dzieje.

Jeśli sprawy nie idą jak powinny, nie czekaj, powiedz o tym prawnikowi otwarcie. Jeśli to nic nie zmieni - zareklamuj usługę, bo masz do tego pełne prawo.

Jak rozpoznać fałszywą kancelarię?

Kancelaria adwokacka lub radcowska prowadząca sprawy sądowe powinna zatrudniać adwokata lub radcę prawnego. Poproś o podanie Ci numeru ich wpisu do rejestru.

Przed podpisaniem umowy na obsługę prawną przeczytaj ją dokładnie. Powinien być w niej zapis o reprezentowaniu Cię w sądzie, jeśli go nie ma - nie podpisuj jej.
Uwaga! Jeśli pracownicy namawiają Cię na szybkie podpisanie umowy (bez przeczytania), mówią, ze później ją uzupełnią lub obiecują pewną wygraną - to na pewno są naciągacze.

Gdzie można złożyć skargę na prawnika?

Skargę na radcę prawnego złożysz w Okręgowej Izbie Radców Prawnych (OIRP). Dane kontaktowe do Izby Radcowskiej znajdziesz na www.kirp.pl/o-samorzadzie/okregowe-izby-radcow-prawnych. Telefon do KIRP (Rady Krajowej): 22 319 56 01

Skargę na adwokata złożysz w Okręgowej Radzie Adwokackiej (oRA). Dane kontaktowe do Rady Adwokatów znajdziesz zna www.adwokatura.pl/izby-adwokackie. Telefon do NRA (Rady Naczelnej): 22 505 25 00

Odszkodowanie za nierzetelną usługę prawną

Może się tak zdarzyć, że uczciwa kancelaria Twoją sprawę prowadzi nierzetelnie. Np. pisma nie są składane do sądu w terminie lub prawnik nie przychodzi na rozprawy.
Uwaga! Tylko w takiej sytuacji, masz szansę na odszkodowanie. Samo przegranie sprawy nie oznacza, ze była prowadzona nierzetelnie. 

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeśli Twój prawnik (odpłatny lub z urzędu) narazi Cię na straty, np. przegapi termin odwołania, przez co niekorzystny wyrok się uprawomocni, możesz dochodzić odszkodowania przed sądem.

Złóż pozew do sadu cywilnego z żądaniem zwrotu kosztów (dowodem będzie faktura za usługi) oraz pokrycia Twojej straty. W pozwie opisz sytuację i wskaż, na czym polegał brak rzetelności Twojego prawnika.

Zanim złożysz pozew, możesz zaproponować prawnikowi ugodowe rozwiązanie, czyli dobrowolne wypłacenie odszkodowania. 

Komentarze

Czytaj także...