Czego nie może zająć komornik?

Komornik - czego nie może zabrać?

Wiadomość o wszczęciu postępowania egzekucyjnego często dostajemy wraz z informacją, z zablokowano nam rachunek bankowy, bo komornik wysyła jednocześnie dwa pisma o wszczęciu egzekucji - jedno do nas, drugie do banku.




Najczęściej komornik ściąga zadłużenie z konta bankowego, z pensji, renty, emerytury.
Uwaga! Komornik nie może Ci zabrać wszystkich pieniędzy: są tzw kwoty wolne od zajęcia. To 562,50 zł w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wyższa kwota wolna od zajęcia komorniczego (750 zł) obowiązuję, jeżeli dostajesz:
  • emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
  • zasiłek chorobowy;
  • świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, opiekuńczy lub wypadkowy. 

Ile komornik może zabrać z pensji? 

Z pensji komornik naprawo zabrać do 50%. Ale wolne od egzekucji komorniczej jest minimalne wynagrodzenie za pracę - obecnie 2000 zł brutto.
Uwaga! Jeśli więc zarabiasz minimalną krajową, komornik nie ma prawa zabrać z pensji ani złotówki. Nie dotyczy to jednak długów alimentacyjnych. 

Z jakiego majątku komornik ściąga długi?

Komornik nie decyduje, z jakiego majątku ściąga długi. To wierzyciel (osoba lub firma, której jesteś winny pieniądze) ma prawo wskazać jeden, kilka lub wszystkie możliwe sposoby ściągania zadłużenia: komornik musi to respektować.
Uwaga! To właśnie z wierzycielem, a nie z komornikiem trzeba się kontaktować, jeśli np. chcesz, by rachunek bankowy został odblokowany, skoro dług ściągany jest z Twojej pensji.

Co może zająć komornik?

Komornik może przyjść do lokalu, w którym mieszkasz i zająć znajdujące się tam przedmioty. Ma więc prawo zabrać rzeczy należące do Twojego współmałżonka, konkubenta czy rodziców. Dotyczy to tych, z których korzystasz, np. telewizora czy komputera.
Uwaga! By je odzyskać, ich właściciel musi udowodnić, że należą do niego, a nie do Ciebie. W tym celu należy w ciągu miesiąca wnieść do sądu tzw. powództwo przeciwegzekucyjne.




 Czego nie może zająć komornik? 

Komornik musi zostawić określone przez przepisy "niezbędne przedmioty domowe". Są to: pościel, bielizna, codzienne ubrania, zapasy żywności i opału potrzebne na okres miesiąca.

Nie może również zająć rzeczy, które są niezbędne do wykonywania przez dłużnika pracy zarobkowej (nie dotyczy to samochodu), przedmiotów koniecznych do nauki, służących do praktyk religijnych, dokumentów osobistych, odznaczeń.

Powinien zostawić też przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową.

Komentarze

Czytaj także...