Wcześniejsza spłata pożyczki
Wcześniejsza spłata pożyczki - odzyskasz prowizję....
Odzyskasz prowizję, gdy wcześniej spłacisz pożyczkęPodpisałeś umowę o pożyczkę lub kredyt gotówkowy? Możesz się z niej wycofać bez podawania powodów takiej decyzji. Po prostu w ciągu 14 dni składasz oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Potem masz 30 dni na oddanie pożyczki - wraz z odsetkami za czas, gdy pieniądze były do Twojej dyspozycji.
Uwaga! Okazuje się, ze problemem nie jest rezygnacja z pożyczki, tylko jej wcześniejsza spłata, a dokładniej to, że banki i firmy pożyczkowe nie zawsze respektują art.49 ustawy o kredycie konsumenckim, który mówi o tym, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumpcyjnego kredytodawca powinien proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiej pożyczki.Jakie to koszty? Np. prowizje czy składki na ubezpieczenie. Rzecznik Finansowy otrzymuje coraz więcej skarg w takich sprawach.
Warto walczyć o zwrot prowizji, gdy wcześniej spłacisz pożyczkę....
Nie każdy ma ochotę walczyć o zwrot 100 czy 200 zł prowizji, ale i taką kwotę warto i można odzyskać. Ale są firmy pożyczkowe, które z dodatkowych opłat zrobiły sobie dochodowy biznes. W jednej ze spraw analizowanych przez Rzecznika prowizja z tytułu udzielenia 95 tys. zł kredytu wynosiła ponad 82 tys. zł!Uwaga! Przy wcześniejszej spłacie, część tej kwoty powinna być zwrócona kredytobiorcy, a tak się jednak nie stało.
Co należy zrobić, by odzyskać zwrot proporcjonalnej części opłat, gdy wcześniej spłacisz pożyczkę?
Należy napisać reklamację i powołać się w niej na art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim.Uwaga! Gdy zostanie ona rozpatrzona negatywnie, napisz skargę do Rzecznika Finansowego. Możesz ją wysłać na adres: Rzecznik Finansowy, 02-001 Warszawa, Al. Jerozolimskie 87. Bezpłatne telefoniczne porady prawne związane z bankami i firmami pożyczkowymi: tel: 22 333 73 25 (pon.-pt. w godz. 8-16). Możesz też napisać e-mail: porady@fr.gov.pl.W odpowiedzi na skargę prawnicy Rzecznika będą interweniować w Twojej sprawie.
Bezpłatna pomoc prawników...
Często wystarczy interwencja Rzecznika Finansowego, by odzyskać pieniądze. Jednak nie zawsze tak bywa, zwłaszcza w przypadku firm pożyczkowych. Być może będziesz musiał skierować sprawę do sądu.Jeśli złożysz pozew w sądzie, możesz napisać wniosek o wydanie przez Rzecznika Finansowego tzw. Istotnego poglądu w sprawie. Za taką opinie państwowej instytucji nic nie zapłacisz, a będzie ona bardzo mocnym dowodem, który poprze Twoje rację.
Sądy są tego samego zdania co Rzecznik Finansowy, masz więc olbrzymią szansę na wyganą.
Komentarze