Porada prawna online cz. 9

Opłaty w spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą już żądać wpisowego za członkostwo. Ale istnieje ono w innej formie.

9 września weszły w życie nowe przepisy, które są dużo korzystniejsze dla milionów członków spółdzielni mieszkaniowych. Członkostwo jest przyznawane z mocy prawa, a to oznacza, że mamy już obowiązku składania deklaracji członkowskiej.





Uwaga! Nie musimy wnosić udziałów i opłat - czyli tzw. wpisowego.

Jak spółdzielnie mieszkaniowe obchodzą te przepisy? 

Prezesi niektórych spółdzielni mieszkaniowych sprytnie obchodzą te przepisy. Jak? Zażądają obowiązkowych opłat na działalność kulturalno-oświatową, np. kółko plastyczne dla dzieci czy klub seniorów.
Uwaga! Opłaty te wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Problem ten dotyczy wielu osób i to nie tylko tych, które mają zamiar kupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ale również tych, którzy otrzymają je w spadku. 

Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają prawo narzucać te opłaty? 

Niestety tak. Spółdzielnie mieszkaniowe nie są uprawnione do pobierania opłat z tytułu wpisowego oraz udziałów. W pozostałym zakresie przepisy regulujące obowiązki finansowe osób zamieszkujących w zasobach spółdzielczych nie uległy zmianie.

Zatem na dotychczasowych zasadach pokrywane są również koszty związane z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Uwaga! Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa zażąda od Ciebie takich opłat, nie musisz ich wnosić. I tak powinieneś być wpisany na listę jej członków, ale musisz się liczyć z tym, że prezes będzie walczył o te pieniądze na drodze sądowej.
To wszystko jest możliwe jedynie wówczas, gdy kwestia opłat np. na cele kulturalno-oświatowe została uregulowana na walnym zgromadzeniu. Nawet uchwałą sprzed wielu lat.

Dlaczego warto uczestniczyć w walnych zgromadzeniach spółdzielni mieszkaniowych?

Z reguły takie zgromadzenia są omijane szerokim łukiem, bo trwają wiele godzin, ale uwaga - jako członek spółdzielni mieszkaniowej masz prawo złożyć projekty uchwał, które będą na tym zgromadzeniu rozpatrywane.
Uwaga! Projekt takiej uchwały - np. właśnie dotyczący zniesienia opłat - należy złożyć w spółdzielni mieszkaniowej co najmniej 15 dni przed terminem walnego zgromadzenia. Pod projektem uchwały - zgodnie z przepisami - musi się podpisać co najmniej 10 członków spółdzielni.




Jakie są korzyści z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej?

Gdy jesteś członkiem spółdzielni mieszkaniowej, możesz liczyć na obniżkę kosztów eksploatacyjnych. czyli m.in. utrzymania części wspólnych budynku (np. sprzątania) oraz opłat za zarządzanie (czyli pensji dla prezesa, zarządu i pracowników administracji).

Jest to możliwe, bo spółdzielnie mieszkaniowe często posiadają majątek w postaci np. lokali użytkowych czy garaży. Wynajmują je i mają z tego tytułu przychody. Te dodatkowe środki "są dzielone" między członków spółdzielni - w postaci obniżonych opłat.

Będąc członkiem spółdzielni mieszkaniowej możesz uczestniczyć w walnym zgromadzeniu. Jeśli chcesz pokazać, że dzieje się niej źle, wystarczy zagłosować za odrzuceniem sprawozdania zarządu z działalności oraz nie udzielić absolutorium  jego członkom.

Jeśli go nie uzyskają, zostaną odwołani, a rada nadzorcza będzie musiała ogłosić konkurs na nowy zarząd.

Komentarze

Czytaj także...