Kiedy ubezpieczenie OC samochodu nic Ci nie da?

OC samochodowe 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC m pokryć straty, jakie powstaną, gdy z Twojej winy dojdzie do stłuczki lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaca pieniądze nie tylko za zniszczony samochód, ale także inne szkody poszkodowanych.





Czasami mogą to być ogromne sumy - wówczas, gdy ktoś straci zdrowie lub życie w wypadku samochodowym. W takich przypadkach przyznawane są bowiem odszkodowania, które wynoszą nawet 500-700 tys. zł. Trzeba też liczyć się z koniecznością wypłacania dożywotniej renty
Uwaga! Ale są sytuacje, gdy te wszystkie roszczenia korowca musi pokryć z własnej kieszeni. 

Kiedy ubezpieczenie OC nie zadziała? 

Pierwsze, podstawowe tzw. wyłączenie odpowiedzialności (sytuacja, gdy ubezpieczenie OC nie zadziała) to jazda:
  • pod wpływem alkoholu (0,2-0,5 promila);
  • pod wpływem narkotyków;
  • pod wpływem substancji psychotropowych.
Jeśli spowodujesz wypadek prowadząc pod wpływem alkoholu, co prawda ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym pieniądze, np. odszkodowanie, ale później zażąda zwrotu tych pieniędzy. Prawnie określane jest to jako regres.

Kiedy ubezpieczyciel OC zażąda zwrotu pieniędzy? 

Przepisy chronią poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Wszelkie koszty, związane np. z naprawą samochodu, leczeniem, rehabilitacją czy rentą dożywotnią dla poszkodowanych, pokrywa ubezpieczyciel, mimo że sprawca był pod wpływem alkoholu.

Ale później firma ubezpieczeniowa żąda zwrotu kwoty wypłaconego odszkodowania (z innych świadczeń) od sprawcy wypadku.

Podobnie dzieje się, gdy sprawca wypadku nie miał ważnego ubezpieczenia OC. Wówczas wszystkie roszczenia poszkodowanych pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), a potem występuje o zwrot tych pieniędzy do kierującego pojazdem.
Uwaga! To naprawdę duże kwoty. Jak podaje UFG, rekordzista ma do zwrotu aż 1,8 mln zł.  

Jazda samochodem bez prawa jazdy 

Tak samo  będzie jeśli kierujesz samochodem bez uprawnień, czyli bez ważnego prawa jazdy.
Uwaga! Od tej zasady są dwa wyjątki: ratowanie życia (np. konieczność zawiezienia kogoś do szpitala) oraz pościg za przestępcą przyłapanym na gorącym uczynku. 

Rażące zaniedbania ze strony kierowcy  

Ubezpieczyciel  odmawia pokrycia szkód z polisy OC ta także wówczas, gdy stwierdzi rażące zaniedbania ze strony kierowcy. Dotyczy to głównie badań technicznych. Jeśli w chwili wypadku nie masz przeglądu auta, możesz być pewien, że ubezpieczyciel OC powoła się na to, odmawiając wypłaty świadczeń.

Ucieczka z miejsca wypadku

W takim przypadku także będziesz miał ogromne kłopoty. I to nie tylko z organami ściągania (policja i prokuratura). To także poważny argument dla ubezpieczyciela OC - będzie twierdził, że obowiązkiem kierowcy jest poniesienie wszystkich finansowych kosztów wypadku (czyli likwidacji szkody).

Zdarza się, choć to rzadkie przypadki, że sprawcą szkody i poszkodowanym jest ta sam osoba. Ma to miejsce np. gdy żona wyjeżdżając samochodem męża na parking przed domem zarysowała auto. W takim przypadku ubezpieczyciel OC z reguły wstrzymuje wypłatę odszkodowania.

Komentarze

Czytaj także...