Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Zatrzymaj ciepło w mieszkaniu i oszczędzaj także w sezonie grzewczym. A jak to zrobić?Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu: uszczelnij okna
Ciepło przenika przez okna znacznie szybciej niż przez ściany. Gdy na zewnątrz jest zimno, ucieka z mieszkania. Warto więc zainstalować rolety lub żaluzje, które zmniejszą ten przepływ nawet o 40%.Dobrym rozwiązaniem są też grube zasłony.
Sprawdź również szczelność okien. Zamknij je i przesuń wokół ram dłonią, aby przekonać się, czy nie wieje. Jeśli tak, przyklej uszczelki. Uszczelnij także drzwi wejściowe, zwłaszcza gdy mieszkasz w starszym bloku.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu: wietrz krótko, ale intensywnie
W chłodne dni otwieraj szeroko okna, ale tylko na 5 minut, bo wtedy straty ciepła będą najmniejsze. Lepszym rozwiązaniem jest nawet kilkakrotne,intensywne i krótkie wietrzenie, niż pozostawienie uchylonych okien przez dłuższy czas.Przed ich otwarciem zakręć kaloryfery, zwłaszcza te pod oknem, aby ciepłe powietrze nie uciekało od razu na zewnątrz.
Uwaga! Jednak wyłączenie ogrzewania, gdy masz zainstalowane nowoczesne termostaty, nie ma sensu, bo urządzenia te regulują na gwałtowną zmianę temperatury i zaczynają pracować z pełną mocą. Ciepło będzie wiec uciekało na zewnątrz, a Twoje rachunki z ogrzewanie wzrosną.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu: ustaw na minimum
Jeśli masz indywidualny licznik ciepła, spółdzielnia lub wspólnota dokładnie rozliczy jego zużycie według wskazań urządzenia. Obniżenie temperatury w mieszkaniu choćby o 1-2 st. C odczujesz w portfelu.Uwaga! Gdy wychodzisz z domu na kilka godzin dziennie lub wyjeżdżasz na weekend ustaw ogrzewanie na minimum. Pamiętaj, że płacisz również za ciepło w części wspólnej budynku. Nie zostawiaj więc otwartych drzwi wejściowych ani tzw. wiatrołapów, bo koszt ogrzania klatki schodowej znacznie wzrośnie.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu: nie zasłaniaj grzejników
Gdy kaloryfer znajduje się pod parapetem, skróć zasłony i firanki lub zamień je na rolety albo żaluzje. Nie zastawiaj tez grzejników meblami ani nie montuj na nich ozdobnych osłon. Wokół kaloryfera powinna być zapewniona dobra cyrkulacja powietrza.Uwaga! Jeśli zasłonisz grzejniki, stracisz nawet 20% ciepła.Regularnie oczyszczaj je też z kurzu, bo utrudnia przepływ ogrzanego powietrza.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu: śpij w chłodzie
Najszybciej zasypiamy i najgłębiej śpimy, gdy temperatura w pokoju nie przekracza 18 st. C. Lepiej więc przykryć się dodatkowym kocem, niż podkręcać kaloryfer.Przyzwyczaj się też do niższej temperatury w innych pomieszczeniach. Optymalna w pokoju dziennym to 20-21 st. C. Gdy Ci zimno, zawsze możesz cieplej się ubrać lub okryć szalem lub kocem.
Uwaga! Wyższa temperatura powinna być tylko w łazience, ok. 24 st. C, aby uniknąć wilgoci i czuć się komfortowo po wyjściu z kąpieli.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu: kontroluj wilgotność
Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40-60%. Jeśli jest większa, bardziej odczuwasz chłód i chętniej ustawiasz kaloryfery na wyższa temperaturę.Dbaj więc, aby nie przekraczała pożądanych wartości. Nie susz w mieszkaniu prania i włączaj wyciąg, gdy gotujesz. Przykrywaj też garnki, aby kłęby pary nie rozchodziły się po mieszkaniu.
Komentarze