Dopłaty do kredytów hipotecznych

Dopłaty do kredytów hipotecznych w programie "Mieszkanie dla młodych"

Do programu "Mieszkanie dla młodych" można przystąpić już tylko w styczniu 2018 r., ale to nie znaczy, ze całkowicie wygaśnie. Warto zatem wiedzieć, kto może liczyć na dodatkowe pieniądze, które będą wypłacane do 2023 r.



Mieszkanie dla młodych to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych. Taka dopłata wynosi od 10% do 35% wartości kupowanego mieszkania lub domu (a dokładniej wskaźnika, który do tej ceny jest bardzo zbliżony). Można ją przeznaczyć na wkład własny.

Od czego zależy wysokosć dopłaty do kredytów hipotecznych?

Wysokość dopłaty do kredytów hipotecznych w programie MdM zależy od tego, ile jest dzieci w rodzinie:

  • 10% - dla singli i rodzin bezdzietnych;
  • 15% - dla osób i rodzin wychowujących jedno dziecko;
  • 20% - dla osób i rodzin z dwójką dzieci;
  • 30% - dla rodzin, w których jest trójka dzieci.
Uwaga! Według założeń programu MdM, rodziny, w których - w ciągu 5 lat od kupna mieszkania  - pojawi się trzecie (lub też kolejne, np. czwarte) dziecko, mogą z tego tytułu liczyć na dodatkową dopłatę do kredytu hipotecznego od państwa.  A jest nie mała, bo wynosi 5% wartości mieszkania. 

Jak uzyskać dodatkową dopłatę do kredytu hipotecznego?  

W ciągu 6 miesięcy od narodzin czy przysposobienia dziecka należy złożyć stosowany wniosek w banku, w którym spłacasz kredyt hipoteczny.
Uwaga! Pieniędzy nie dostaniesz do ręki. Dopłata trafi od razu do banku i obniży zadłużenie kredytu hipotecznego, a więc pomniejszy ratę lub skróci okres jego spłaty. 
 Istotne jest również to, że także wsparcie może być udzielone tylko raz. Jeśli więc otrzymasz je na trzecie dziecko, to na czwarte już nie zostanie Ci wypłacone. Warto tutaj też wspomnieć o tym, że bank nie może naliczyć w takiej sytuacji prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego.

Wysokość dodatkowej dopłaty do kredytu hipotecznego zależy od regionu kraju. Na najwięcej pieniędzy, bo około 17,5 tys. zł mogą liczyć mieszkańcy stolicy.




Jak przystąpić do programu MdM?

Ostatnia pula nowych dopłat do kredytów hipotecznych w programie MdM będzie uruchomiona 1 stycznia 2018 r. To jedyna szansa, żeby się dostać do tego programu. A jest o co walczyć, bo możesz dostać nawet ponad 110 tys. zł dopłaty do kredytu hipotecznego (tak duża suma dotyczy rodzin z co najmniej tróją dzieci).

Składanie wniosku rzeczywiście wygląda jak walka, bo liczy się kolejność zgłoszeń.

Przyjmowanie wniosków w czasie ostatnie, dodatkowej puli dopłat (w sierpniu) trwało zaledwie kilka godzin. Osoby, które kupowały mieszkania czekały na dzień przyjmowania wniosków ze wstępnie przygotowanym dokumentami i wręcz koczowały przed bankami, czekając na ich otwarcie.
Uwaga! Bank Gospodarstwa Krajowego już w połowie dnia opublikował komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków. 
Jeśli więc chcesz skorzystać z ostatniej puli dopłat do kredytów hipotecznych, musisz do końca tego roku skompletować wszystkie wymagane  przez bank dokumenty. I starać się być jednym z pierwszych osób, które 2 stycznia 2018 r. złożą wniosek kredytowy.

Najlepiej wszystko omów w oddziale banku, w którym zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny lub u pośrednika finansowego.

Komentarze

Czytaj także...