Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne

Prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Gdy zostajesz bez pracy, dużym problemem staje się nie tylko utrata dochodów, ale również brak ubezpieczenia zdrowotnego. Na szczęście możesz skorzystać z kilku możliwości, byś nadal mógł korzystać z państwowej służby zdrowia.





Uwaga! Ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje jeszcze przez 30 dni po rozwiązaniu umowy o pracę. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku właścicieli firm (także 1-osobowych), którzy kończą działalność gospodarczą. Po 30 dniach kończy się też ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny zmarłego ubezpieczonego.

"Podpięcie się" do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny

Właśnie też przypadek warto rozważyć. Jeśli np. mąż ma pracę, występuje z odpowiednim wnioskiem do swego pracodawcy. Ten zgłasza żonę pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.
Uwaga! Ta możliwość dotyczy także dzieci oraz wstępnych (rodziców, dziadków), pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym. Mąż może objąć żonę swym ubezpieczeniem także wtedy, gdy prowadzi firmę i opłaca dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Takie zgłoszenie nie podwyższa składki odprowadzanej do NFZ.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Możesz też sam podpisać umowę z NFZ na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Druk zgłoszenia ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZZA składasz w regionalnym oddziale NFZ.

Należy przedstawić:
  • dokument tożsamości;
  • dokument, który potwierdzi ostatni okres ubezpieczenia zdrowotnego (np. zaświadczenie z zakładu pracy czy urzędu pracy).
Później podpisujesz dwa egzemplarze umowy z NFZ o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym. Składki na to ubezpieczenie opłacasz co miesiąc, w terminie do 15. dnia za miesiąc poprzedni (np. za grudzień - do 15 stycznia).
Uwaga! Obecnie (do końca grudnia) minimalna składka wynosi 405,98 zł.




Ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy

Możesz uniknąć tak dużych wydatków. Zarejestruj się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Urząd zgłosi Cię do ubezpieczenia zdrowotnego, które będzie ważne przez cały czas, gdy będziesz mieć status osoby bezrobotnej.

Ale musisz pamiętać o pewnych procedurach:

W razie podpisania jakiejkolwiek umowy zarobkowej stracisz status osoby bezrobotnej. Dotyczy to nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia.
Uwaga! O jej istnieniu urzędnicy dowiedzą się od pracodawcy, który ma obowiązek w ciągu 5 dni zawiadomić urząd pracy o tym, że zatrudnił albo powierzył pracę zarobkową osobie zarejestrowanej jako bezrobotna.
Stracisz wówczas status bezrobotnego (zostaniesz wyrejestrowany), przestanie działać ubezpieczenie zdrowotne dla osób bezrobotnych. Ale zacznie obowiązywać to związane z właśnie podjętą pracą i będzie działać jeszcze przez 30 dni po rozwiązaniu umowy.

Gdy jest to krótka umowa, np. zlecenie lub na zastępstwo, by nie stracić ubezpieczenia zdrowotnego, znów musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Masz na to 30 dni.

Komentarze

Czytaj także...