Porada prawna online cz. 3

Odstąpienie od umowy zawartej pod wpływem błędu 


Zanim podpiszesz umowę, daj ją do czytania komuś zaufanemu. Może wyłapie szczegóły, które Tobie umknęły.





Gdybyś zawarł umowę (kupna, na usługi) poza lokalem przedsiębiorcy albo na odległość (przez telefon albo internet), a potem się rozmyślił, możesz od niej odstąpić. Masz na to 14 dni.

Jak odstąpić od umowy?


Gdy chcesz odstąpić od umowy, najlepiej zrób to na piśmie. Wyślij pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (lub złóż je osobiście w salonie sprzedaży). Po odstąpieniu od umowy w ciągu 14 dni masz obowiązek na własny koszt zwrócić towar do sprzedawcy.

Uwaga! Ma on obowiązek zwrócić Ci pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania pisma informującego o odstąpieniu. Sprzedawca może jednak zrobić to dopiero po otrzymaniu zwrotu towaru. 

Darmową pomoc we wszystkich spornych sprawach oferują powiatowi Rzecznicy Konsumentów. Ich adresy są dostępne na stronie: www.uokik.gov.pl/rzecznicy lub infolinii Konsumenckiej 801 440 220.

A co jeśli termin odstąpienia od umowy upłynął?


Termin odstąpienia od umowy jest krótki, ale nawet jeśli upłynął, możesz unieważnić umowę, jeśli potrafisz wykazać, ze zostałeś wprowadzony w błąd (np. na podstawie nagrania z rozmowy telefonicznej).

Zgłoszenia należy dokonać w ciągu roku od wykrycia błędu. Możesz użyć formularz według wzoru poniżej.

Katowice. 10.10. 2017 r.
Imię i Nazwisko
adres korespondencji
możesz podać także numer telefonu 


Umowa nr......
Nazwa sprzedawcy
Adres: Ulica, nr budynku
Kod pocztowy, Miejscowość


Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej pod wpływem błędu  

1. Niniejszym w imieniu własnym oświadczam , że na podstawie art. 84 kodeksu cywilnego uchylam się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego w dniu ... polegającego na zawarciu umowy na (usługę/zakup) (nazwa usługi/towaru) z firmą (nazwa firmy). 
2. Oświadczam, że podpisując umowę, działałem pod wpływem błędnego przeświadczenia (np. że: zawierana umowa wpłynie na obniżenie rachunku telefonicznego/muszę przepisać umowę na siebie, żeby nie zapłacić kary). 
3. W błąd zostałem wprowadzony przez akwizytora/sprzedawcę, który zapewnił mnie, że (np. umowa jest dla mnie korzystna i będę płacić niższe rachunki/muszę ją podpisać). Tym samym błąd został wywołany przez osobę, której składałem oświadczenie. Gdyby nie błąd, nie podpisałbym umowy, gdyż jest ona dla mnie zdecydowanie niekorzystna.

4. Roczny termin na złożenie oświadczenia został dochowany (błąd wykryłem w dniu...). 
Z poważaniem
Własnoręczny podpis   
 Uwaga! We wniosku podany jest tylko przykład. Dostosuj treść do swojej sytuacji. 

Komentarze

Czytaj także...