Porada prawna online cz. 2
O czym musisz wiedzieć przed wizytą u lekarza specjalisty?
Nawet, gdy jesteś pod stała opieką lekarza specjalisty, odwiedzasz go zwykle nie częściej niż raz na pół roku. Gdy znajdziesz się w gabinecie, lekarz nie ma dla Ciebie dużo czasu, bo pod drzwiami czeka tłum pacjentów.
Uwaga! Jednak są rzeczy, których nie może Ci odmówić - reguluje to prawo. Dlatego warto wiedzieć, jakie są obowiązki lekarza specjalisty i co Ci przysługuje.
Prawo do przyjęcia w dniu zgłoszenia
Kiedy nagle zachorujesz (np. poczujesz nagły ból ucha, oka, będziesz miał wysokie ciśnienie mimo stosowania leków zapisanych przez kardiologa), przysługuje Ci prawo do wizyty w poradni specjalistycznej w tzw. trybie nagłym - czyli w dniu zgłoszenia.
Uwaga! W nagłych przypadkach nie jest wymagane skierowanie, nawet jeśli dotąd nie byłeś pacjentem poradni specjalistycznej.
Pracownicy rejestracji nie mogą odsyłać pacjentów. Decyzję może podjąć tylko lekarz.
Uwaga! Większe szanse na niezwłoczne przyjęcie przez lekarza specjalistę masz w placówce, która w danym dniu pełni dyżur specjalistyczny. Informacje o dyżurach uzyskasz pod numerem alarmowym 112.
Sposób leczenia
W czasie pierwszej wizyty lekarz specjalista stawia diagnozę i ustala dalsze leczenie. Jako pacjent masz prawo nie tylko od informacji o Twoim stanie zdrowia i postawionej diagnozie, ale także informacji o wszystkich dostępnych metodach leczenia. Ostateczna decyzja o wyborze sposobu leczenia należy zawsze do pacjenta!
Uwaga! Zapytaj o możliwość wsparcia procesu leczenia poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne - lekarz specjalista może Cie na nie skierować.
Pacjenta nie można odesłać po skierowanie
Lekarz specjalista może skierować Cie nie tylko na badania diagnostyczne, ale też do lekarza innej specjalności. Nie powinien Cię odsyłać po jakiekolwiek skierowanie do lekarza POZ.
Uwaga! Badania wykonasz bezpłatnie tylko w placówce wskazanej na skierowaniu.
Wyjątkiem są tzw. świadczenia diagnostyczne kosztochłonne (ASDK), m.in. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, gastroskopia, kolonoskopia i badania medycyny nuklearnej (np. scyntygrafia tarczycy). Można je wykonać w wybranej przez siebie placówce.
Uwaga! Pobieranie dodatkowych opłat od pacjentów np. za podanie kontrastu lub baterie do aparatu Holtera jest bezprawne.
Informowanie lekarza POZ
Lekarz specjalista ma obowiązek informowania lekarza POZ o rozpoznaniu i sposobie leczenia. Pisemną informacje wydaje pacjentowi.
Poproś, żeby lekarz wpisał nazwy zapisanych Ci leków, podał czas ich stosowania i zalecone dawki. Wtedy, gdy leki się skończą, kolejną receptę będzie mógł Ci wypisać Twój lekarz POZ.
Wizyta lekarza specjalisty w domu
Lekarze specjaliści realizują także wizyty w domach pacjentów (np. u pacjentów leżących, ciężko chorych, mających trudności z poruszaniem się). Taką potrzebę może zgłosić sam pacjent, jego bliski lub opiekun.
Uwaga! Najlepiej gdy to lekarz wpisze na skierowaniu adnotację "wizyta domowa".
Opieka lekarza specjalisty po leczeniu w szpitalu
Jeśli leczono Cię w szpitalu, nawet w trybie jednodniowym, masz prawo w ciągu trzydziestu dni od zakończenia pobytu skorzystać z wizyty w poradni specjalistycznej tego szpitala.
W miarę możliwości postaraj się, aby zapisano Cię na wizytę do jednego z lekarz z zespołu, który prowadził Twoje leczenie (nazwisko lekarza jest na wypisie szpitalnym).
Aby umówić się na taką wizytę, czyli tzw. świadczenie pohospitalizacyjne, zgłoś się do rejestracji poradni szpitalnej z kartę wypisu i innymi dokumentami, które otrzymałeś. Nie musisz mieć wypisanego skierowania.
Podczas wizyty lekarz może skierować Cię na badania dodatkowe. Masz także prawo otrzymać potrzebne Ci orzeczenie lub zaświadczenie.
Komentarze