Konto bankowe bez opłat za prowadzenie

Konto bankowe bez opłat - zmiany w  przepisach 


Od 8 lutego 2017 r. banki i SKOK-i (oprócz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej) powinny mieć w swoje ofercie darmowe konta osobiste. Mogą z nich jednak korzystać tylko osoby, które nie mają innych rachunków.


Nie ma przeszkód, by zrezygnować z konta, które sporo kosztuje i podpisać umowę o prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego - to oficjalna nazwa tego konta. By podpisać umowę o jego prowadzenie nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Uwaga! Bank lub SKOK nie może uzależniać otwarcia podstawowego rachunku płatniczego od zawarcia przez konsumenta innej umowy o świadczenie usług dodatkowych ani od zadeklarowania określonej kwoty wpłat. Nie musisz deklarować, ze na konto będzie np. przelewana pensja. Wyjątek od tej zasady dotyczy ewentualnych opłat związanych z członkostwem w SKOK (klienci tych instytucji są jednocześnie ich członkami). 


Wniosek o zawarcie umowy o darmowe konto osobiste 


Jeśli złożysz taki wniosek, bank lub SKOK ma obowiązek zawrzeć taką umowę w ciągu 10 dni lub poinformować o odmowie jego zawarcia. Jeśli nie dokonasz żadnych operacji przez 24 kolejne miesiące, bank może wypowiedzieć umowę o prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego.

Bezpłatne jest prowadzenie tego konta oraz:

  • wpłaty;
  • transakcje płatnicze, np. polecenia przelewu, zlecenia stałe (do pięciu operacji miesięcznie);
  • wypłaty z bankomatów - do pięciu wypłat, od kolejnych bak ma prawo pobierać prowizję. Może też oferować bezpłatne wypłaty tylko ze swoich bankomatów, gdy skorzystasz z innych, trzeba będzie za to zapłacić. 

Po przekroczeniu limitów bank będzie mógł pobierać opłaty za wykonane operacje, nie wyższe niż najczęściej stosowane w ramach konto osobistych.

Ta sama zasad dotyczy kart płatniczych, za które też można pobierać opłaty. Chodzi o klasyczne karty przypisane do konta. W ramach podstawowego rachunku płatniczego nie będzie można korzystać z karty kredytowej ani innych produktów kredytowych.

Jak uniknąć opłat za korzystanie z bankomatów? 


Jest na to prosty sposób - to tzw. Cash Back (z ang. powrót pieniędzy). Usługa ta oferowana jest w Polsce w ok. 90 tys. placówkach handlowo-usługowych: sklepach, punktach usługowych, stacjach benzynowych z terminalami płatniczymi.

Polega ona na tym, że gdy coś kupujesz - to może być drobna rzecz, np. mydło czy gazeta - płacąc kartą, możesz jednocześnie wypłacić pieniądze - do 500 zł. Usługa ta jest zwykle bezpłatna. O tym, ze chcesz z nie skorzystać, poinformuj kasjera przed dokonaniem płatności za zakupy.

Komentarze

Popularne posty