Ile kosztuje adwokat?

Ile trzeba zapłacić za czynności prawne adwokatów i radców prawnych?


Od niedawna zmalały minimalne stawki za niektóre czynności prawne adwokatów i radców prawnych. Zapłacimy też mniej za złożenie skargi na czynności komornika. Teraz opłata ta wynosi 80 zł (wcześniej było 240 zł).Minimalne stawki za pracę prawników stosowane są, gdy nie dochodzi do rozprawy. Ale najczęściej strony lub ich profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci lub radcowie prawni) spotykają się na sali sądowej


Uwaga! Wówczas trzeba im zapłacić więcej, a ich wynagrodzenie zależy od nakładu pracy w danej sprawie, ale nie może przekraczać 6-krotności opłaty minimalnej ani sumy przedmiotu sporu. 

Opłaty za czynności prawne adwokatów i radców prawnych Stawki  opłat wyliczanych w zależności od wartości przedmiotu sporu zmniejszyły się o 25%. Dla przykładu: kiedy spór dotyczy kwoty powyżej 1500 zł do 5 tys. zł - minimalna opłata wynosi 900 zł; przy wartości sporu powyżej 5 tys. zł do 10 tys. zł - będzie 1800 zł.

Wcześniej opłaty wynosiły odpowiednio 1200 zł i 2400 zł.

Niższe są też stawki wyliczane w zależności od wartości sporu m.in. w postępowaniu nakazowym lub upominawczym (to uproszczone postępowania, w których zawsze dochodzi do klasycznej rozprawy na sali sądowej).

Inne obniżone opłaty wynoszą:

  • 180 zł - w sprawach, które dotyczą m.in. rozwiązania umowy o pracę, uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy;
  • 180 zł - w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego (np. przyznanie renty czy emerytury);
  • 720 zł - w sprawach rozwodowych oraz o unieważnienie małżeństwa;
  • 240 zł - w sprawach o opróżnienie lokalu mieszkalnego. 
W sprawach, które nie skończyły się przed 27 października, stosowane są stare stawki. Będą one obwiązały do czasu zakończenia postępowania w danej instancji. 

Co Ci się należy?


Jeśli wygrasz sprawę w sądzie, przegrana strona powinna Ci zwrócić poniesione przez Ciebie koszty na adwokata czy radcę prawnego, który Cię reprezentował. Są to tzw. koszty zastępstwa procesowego. 

Uwaga! Bywa jednak, ze nie ma stuprocentowej wygranej. Dla przykładu: żądałeś od pozwanego 20 tys. zł. Sąd uznał, że należy Ci się 12 tys. zł. Tak więc wygrałeś w 60%  i zwrot kosztów postępowania procesowego będzie proporcjonalny do Twojej wygranej. Pozwany powinien zwrócić Ci 60% wydatków na prawnika, z kolei Ty oddasz mu 40% kwoty, którą zapłacił swojemu prawnikowi.  

Komentarze

Popularne posty