Ekonomiczny samochód

Jak ekonomicznie jeździć samochodem? 

Samochód może być studnią bez dna. Ubezpieczania sporo kosztują, ewentualne naprawy też mogą wyczyścić portfel, nie wspominając o paliwie. Na tym po prostu nie da się oszczędzić - chyba że ograniczysz korzystanie z własnego samochodu i przesiądziesz się do autobusu.

To, co na pewno możesz zrobić dla swojej kieszeni, to postarać się ekonomiczniej jeździć. Zyski nie będą może wielkie, ale kilkadziesiąt złotych miesięcznie możesz w ten sposób zaoszczędzić. W ciągu roku to będzie już znacząca suma.

Spokojne prowadzenie samochodu 

Prowadź spokojnie. Naprawdę nie musisz udowadniać światu, że Twój samochód jest najszybszy.  Spróbuj jeździć równo, nie przyspieszać na krótkich odcinkach, żebyś zaraz potem musiał gwałtownie hamować na światłach.

To, że na skrzyżowaniu wystartujesz wolniej niż sąsiad nie oznacza, ze jesteś gorszy. Po prostu jesteś rozsądny i oszczędny.

Pilnuj obrotów silnika samochodu 

Kontroluj, co pokazuje obrotomierz: jeśli masz silnik benzynowy, raczej nie przekraczaj 2200-3300 obrotów, jeśli diesel - 1700-3000. Teraz nie tylko z oszczędności można oblać za bardzo podkręcając obroty, ale również egzamin na prawo jazdy.

Hamuj samochód silnikiem 

Kiedy widzisz, że daleko przed Tobą światło zmienia się na czerwone, zdejmij nogę z gazu. Ale nie wrzucaj dźwigni biegu na luz (nawet jeśli tak Cię uczono na kursie). Nowoczesne samochody wolą hamowanie silnikiem, bo to oszczędniejszy wariant.

Dopompuj koła samochodu 

Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa zużycie paliwa (bo opory są większe). Sprawdzaj je przynajmniej raz na miesiąc - możesz to zrobić na wielu stacjach benzynowych. Od razu dopompujesz tam koła.

Rozsądnie się pakuj 

Każdy dodatkowy kilogram w bagażniku zwiększa zużycie paliwa. Podobnie jak np. pusty bagażnik zamontowany na dachu. Niby chodzi o groszowe oszczędności, ale jednak...

Wyłączaj silnik samochodu 

W nowych samochodach powinno się to robić nawet na dłużej trwających światłach albo na przejeździe kolejowym. Na pewno słyszałeś, że samochód najwięcej paliwa zużywa przy uruchamianiu.

Najdroższe jest gwałtowne przyspieszanie.

Komentarze

Popularne posty