Czy z karty kredytowej można wypłacić pieniądze?

Wypłata pieniędzy z karty kredytowej  

Wypłacanie pieniędzy z karty kredytowej jest naprawdę mało opłacalne, bo bank naliczy Ci wtedy odsetki  już z od chwili pobrania pieniędzy (nie będzie tutaj zastosowany okres bezodsetkowy) i taki kredyt od razu sporo kosztuje.


Za każdą wypłatę pieniędzy z bankomatu przy użyciu karty kredytowej bank pobierze również prowizję.

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej 

Każda karta ma tzw. okres bezodsetkowy (zazwyczaj to 50-60 dni), który polega na tym, że spłacając zadłużenie na karcie kredytowej w tym okresie, bank nie naliczy Ci odsetek, czyli będzie to darmowy kredyt
Uwaga! Bank zacznie naliczać Ci odsetki, gdy termin okresu bezodsetkowego minie. Okres ten jest jednak krótszy niż podaje bank. Możesz łatwo to obliczyć. 

Jak obliczyć okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?  

 Jeśli na swoje karcie kredytowej masz 55 dni darmowej pożyczki, a w banku okres rozliczeniowy zaczyna się: pierwszego dnia miesiąca (początek okresu rozliczeniowego ustalony został, gdy podpisałeś umowę i może to być inny dzień). Wtedy na te 55 dni składa się: 30 dni na dokonanie transakcji oraz 25 dodatkowych dni na spłatę kredytu.
Uwaga! W praktyce wygląda to tak, że robiąc zakupy 30. dnia, będziesz musiał oddać w ciągu tylko 25 dni. 55 dni na spłatę karty kredytowej masz tylko wtedy, gdy dokonasz transakcji w pierwszym dniu miesiąca. 
W okresie bezodsetkowym nie musisz spłacać całego zadłużenia. Umowa zawarta z bankiem zobowiązuje Cię do spłaty tylko jego części (tzw. spłata minimalna) - najczęściej 5-10% całego długu.
Uwaga! Gdy nie dokonasz tej spłaty na czas (do końca okresu rozliczeniowego), bank naliczy Ci opłatę karną (zwykle kilkadziesiąt złotych). 

Odsetki od karty kredytowej 

Karta kredytowa to bardzo drogi produkt bankowy. Kredyt nie jest tani, dlatego musisz korzystać z niego jak najkrócej i jak najrzadziej. Gdy chcesz się zadłużyć na dłuższy czas, to lepiej zdecyduj się na tańszy i bezpieczniejszy kredyt gotówkowy.

Limit kredytowy na karcie kredytowej 

Masz duże miesięczne dochody? Jeżeli tak, to Twój limit kredytowy także będzie duży. Ale bądź ostrożny! Bo może to być zachętą to robienia dużych zakupów, a to spowoduje, że Twoje zadłużenie będzie rosło z każdym miesiącem, a ze spłata będzie coraz trudniej.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to także kredyt. Jej plusem jest to, że gdy nie mamy gotówki na swoim koncie, to dzięki karcie kredytowej możemy zapłacić za zakupy lub wypłacić pieniądze z bankomatu do określonego limitu. Jednak musimy pamiętać o tym, że pożyczkę trzeba oddać.

Co zrobić, aby koszt katy kredytowej był jak najmniejszy?

Osoba, która korzysta z karty kredytowej przez 50 dni (czasami jest to o kilka dni mniej lub więcej) i dokonuje transakcji bezgotówkowych, a całe zadłużenie spłaca w terminie (jeżeli spłacona jest tylko część zadłużenia bank naliczy odsetki) - to nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów z tytułu użytkowania karty kredytowej.

Jeżeli tą samą kartą kredytową wypłaca natomiast gotówkę to bank potraktuje to jak oprocentowany kredyt i od razu naliczy odsetki. Korzystając w ten sposób z karty kredytowej osoba ta, narazi się na spore koszty, ponieważ dochodzi do tego jeszcze marża banku za wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Posiadając kartę kredytową nie można oczywiście zapomnieć o kosztach opłaty rocznej.

Czasami banki zwalniają swoich klientów z tej opłaty na rok lub dwa w ramach promocji. Niektóre banki, gdy klient dokona transakcji na kwotę 350-600 zł miesięcznie rezygnują z takiej opłaty. Są też banki, gdzie zlicza się roczne bezgotówkowe transakcje kartą kredytową i jeśli ich suma przekroczy 10-12 tysięcy - klienci zwolnieni są z opłaty rocznej.

Na karcie kredytowej można także zarobić!

Niektóre banki zmniejszają o 1 % kwotę dokonanych kartą kredytową transakcji bezgotówkowych w ciągu roku (ale musimy zwrócić uwagę czy liczą się wszystkie transakcje, czy tylko te wykonane we wskazanych placówkach).

Co zrobić, gdy karta kredytowa traci ważność?

Zbliża się termin ważności Twojej karty kredytowej - wkrótce stanie się nieważna.

Co wtedy zrobić?

Twoja karta kredytowa zostanie automatycznie przedłużona, jeżeli wyraziłeś na to zgodę w umowie.

Jeżeli tego nie zrobiłeś, to bank sam wystąpi z propozycją przedłużenia jej ważności. Jeżeli jesteś solidnym klientem i terminowo spłacasz zadłużenie - to przedłużenie ważności karty kredytowej będzie formalnością.

Nowa karta kredytowa zostanie przesłana Ci pocztą, PIN do niej zostanie dostarczony oddzielnie. Aktywacja karty kredytowej polega na dokonaniu nią dowolnej transakcji.

Jeżeli jednak miałeś opóźnienia w spłacie zadłużenia (brak minimalnej wymaganej spłaty w terminie), przekroczyłeś limit kredytowy, to bank może zaproponować Ci niższy limit kredytowy, a także wypowiedzieć umowę.

W większości banków karty kredytowe wydawane są na dwa lub trzy lata.

Co zrobić w razie utraty karty kredytowej?

Jeżeli karta kredytowa zostanie nam skradziona należy ja jak najszybciej zastrzec. Najszybszym sposobem jest zadzwonienie do banku pod specjalny numer telefonu, który jest przeznaczony do tego celu. Taki numer warto mieć zapisany w telefonie komórkowym.

Można także udać się do banku i nie musi to być koniecznie nasz bank.  Jest to dobre rozwiązanie, gdy karta kredytowa zostanie skradziona  za granicą .

Jednak telefon do banku to najlepsze rozwiązanie, bo wtedy karta kredytowa zostanie szybko zablokowana. A czas ma tu duże znaczenie. Gdy złodziej, lub inna osoba (nieuczciwy znalazca karty) skorzysta z naszej karty, za nim ją zdążymy zastrzec, to bank będzie odpowiedzialny dopiero powyżej 150 euro.

Mniejszą stratę musimy pokryć z własnej kieszeni, chyba że karta kredytowa jest ubezpieczona.

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Karta kredytowa jest bardzo użyteczna, ale za nim zdecydujemy się na jej posiadanie, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Kupując za pomocą karty kredytowej mamy dostęp do nieoprocentowanego kredytu przez określoną liczbę dni, ale jeżeli przekroczymy termin spłaty, to koszty karty kredytowej ogromnie wzrosną. Karta kredytowa to najdroższy kredyt na rynku.

Jeżeli osoba, która posiada kartę kredytową, wykorzystuje ją w podobny sposób jak kartę płatniczą (wypłaca za jej pomocą pieniądze) - naraża się w ten sposób na wysokie koszta.

Banki za używanie karty kredytowej pobierają spore opłaty:
  • obsługa karty kredytowej;
  • ubezpieczenie kredytu na karcie;
  • opłaty za rożnego rodzaju usługi dodatkowe.
Jeżeli chcemy się zdecydować na posiadanie karty kredytowej, trzeba rozważyć nie tylko plusy jej posiadania, do których na pewno można zaliczyć łatwa dostępność pieniędzy, ale także minusy.

Bardzo ważne jest dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem - będziemy wtedy wiedzieć o ewentualnych niespodziankach, których można spodziewać się w przyszłości.

Nieważne, czy zarabiasz 20 000 czy 1 500 złotych miesięcznie, jeżeli popełniasz te błędy, to i tak będziesz mieć zawsze za mało pieniędzy...

Kliknij i sprawdź»

Komentarze

Czytaj także...