Czy z karty kredytowej można wypłacić pieniądze?

Wypłata pieniędzy z karty kredytowej  

Wypłacanie pieniędzy z karty kredytowej jest naprawdę mało opłacalne, bo bank naliczy Ci wtedy odsetki  już z od chwili pobrania pieniędzy (nie będzie tutaj zastosowany okres bezodsetkowy) i taki kredyt od razu sporo kosztuje.

Za każdą wypłatę pieniędzy z bankomatu przy użyciu karty kredytowej bank pobierze również prowizję.

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej 

Każda karta ma tzw. okres bezodsetkowy (zazwyczaj to 50-60 dni), który polega na tym, że spłacając zadłużenie na karcie kredytowej w tym okresie, bank nie naliczy Ci odsetek, czyli będzie to darmowy kredyt.
Uwaga! Bank zacznie naliczać Ci odsetki, gdy termin okresu bezodsetkowego minie. Okres ten jest jednak krótszy niż podaje bank. Możesz łatwo to obliczyć. 

Jak obliczyć okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?  

 Jeśli na swoje karcie kredytowej masz 55 dni darmowej pożyczki, a w banku okres rozliczeniowy zaczyna się: pierwszego dnia miesiąca (początek okresu rozliczeniowego ustalony został, gdy podpisałeś umowę i może to być inny dzień). Wtedy na te 55 dni składa się: 30 dni na dokonanie transakcji oraz 25 dodatkowych dni na spłatę kredytu.
Uwaga! W praktyce wygląda to tak, że robiąc zakupy 30. dnia, będziesz musiał oddać w ciągu tylko 25 dni. 55 dni na spłatę karty kredytowej masz tylko wtedy, gdy dokonasz transakcji w pierwszym dniu miesiąca. 
W okresie bezodsetkowym nie musisz spłacać całego zadłużenia. Umowa zawarta z bankiem zobowiązuje Cię do spłaty tylko jego części (tzw. spłata minimalna) - najczęściej 5-10% całego długu.
Uwaga! Gdy nie dokonasz tej spłaty na czas (do końca okresu rozliczeniowego), bank naliczy Ci opłatę karną (zwykle kilkadziesiąt złotych). 

Odsetki od karty kredytowej 

Karta kredytowa to bardzo drogi produkt bankowy. Kredyt nie jest tani, dlatego musisz korzystać z niego jak najkrócej i jak najrzadziej. Gdy chcesz się zadłużyć na dłuższy czas, to lepiej zdecyduj się na tańszy i bezpieczniejszy kredyt gotówkowy.

Limit kredytowy na karcie kredytowej 

Masz duże miesięczne dochody? Jeżeli tak, to Twój limit kredytowy także będzie duży. Ale bądź ostrożny! Bo może to być zachętą to robienia dużych zakupów, a to spowoduje, że Twoje zadłużenie będzie rosło z każdym miesiącem, a ze spłata będzie coraz trudniej.

Komentarze

Popularne posty