Przelew za granicę

Jak zrobić przelew za granicę?


Po zalogowaniu się na stronie banku wejdź w zakładkę: przelewy i odszukaj opcję "przelew zagraniczny". Gdy w nią klikniesz, otworzy się formularz podobny do tego, z którego korzystasz, realizując przelewy krajowe.

Ma on jednak kilka dodatkowych okienek do wypełnienia.

Uwaga! Gdy najedziesz kursorem na mały znak zapytania znajdujący się w rogu okienka, wyświetli się wyjaśnienie dotyczące danej pozycji formularza. 

Kod BIC (SWIFT)Pierwsze pole zwykle dotyczy kodu BIC (SWIFT), czyli numeru identyfikacyjnego banku, do którego wysyłasz pieniądze. Składa się z liter i cyfr, może mieć rożną długość (od 7 do 11 znaków). Ten kod powinien przekazać Ci odbiorca przelewu zagranicznego.

Wybierz konto z jakiego chcesz dokonać przelewu 


Może to być konto oszczędnościowo-rozliczeniowe albo konto walutowe.

Uwaga! Z walutowego warto korzystać tylko wówczas, gdy wysyłasz pieniądze w tej właśnie walucie, np. euro do Niemiec czy funty do Wielkiej Brytanii. 

Rachunek odbiorcy Kolejnym krokiem jest wypełnienie pola z rachunkiem odbiorcy. Przepisuj go dokładnie, znak po znaku, aby się nie pomylić. Równie starannie wypełnij pola z adresem odbiorcy.

Kwota przelewu oraz waluta 


Teraz wypełniasz pola z kwotą przelewu oraz walutą, w jakiej ma on być zrealizowany. Pieniądze możesz wysłać w złotówkach (PLN), euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD), funtach brytyjskich (GBP) czy frankach szwajcarskich (CHF).

Uwaga! Nawet gdy wysyłasz złotówki, odbiorca otrzyma ich równowartość w miejscowej walucie (bank przeliczy je po swoim kursie). 

Koszty przelewu za granicę Decydując, kto ponosi koszty przelewu (przelewy za granicę zazwyczaj są płatne), wybierasz jedną z trzech opcji: tylko nadawca, tylko odbiorca, czy koszty zastają podzielone.

Uwaga! Wybierając rodzaj przelewu, musisz zdecydować, czy ma to być przelew SEPA (służy do przelewów w ramach UE i można go realizować wyłącznie w euro), czy SWIT (tu można przelewać pieniądze w innych walutach).

Komentarze

Popularne posty