Przelew zagraniczny


Jak zrobić przelew zagraniczny?

Po zalogowaniu się na stronie banku wejdź w zakładkę: przelewy i odszukaj opcję "przelew zagraniczny". Gdy w nią klikniesz, otworzy się formularz podobny do tego, z którego korzystasz, realizując przelewy krajowe.


Ma on jednak kilka dodatkowych okienek do wypełnienia.
Uwaga! Gdy najedziesz kursorem na mały znak zapytania znajdujący się w rogu okienka, wyświetli się wyjaśnienie dotyczące danej pozycji formularza. 

Kod BIC (SWIFT)

Pierwsze pole zwykle dotyczy kodu BIC (SWIFT), czyli numeru identyfikacyjnego banku, do którego wysyłasz pieniądze. Składa się z liter i cyfr, może mieć rożną długość (od 7 do 11 znaków). Ten kod powinien przekazać Ci odbiorca przelewu zagranicznego.

Wybierz konto z jakiego chcesz dokonać przelewu 

Może to być konto oszczędnościowo-rozliczeniowe albo konto walutowe.
Uwaga! Z konta walutowego warto korzystać tylko wówczas, gdy wysyłasz pieniądze w tej właśnie walucie, np. euro do Niemiec czy funty do Wielkiej Brytanii. 

Rachunek odbiorcy 

Kolejnym krokiem jest wypełnienie pola z rachunkiem odbiorcy. Przepisuj go dokładnie, znak po znaku, aby się nie pomylić. Równie starannie wypełnij pola z adresem odbiorcy.

Kwota przelewu oraz waluta 

Teraz wypełniasz pola z kwotą przelewu oraz walutą, w jakiej ma on być zrealizowany. Pieniądze możesz wysłać w złotówkach (PLN), euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD), funtach brytyjskich (GBP) czy frankach szwajcarskich (CHF).
Uwaga! Nawet gdy wysyłasz złotówki, odbiorca otrzyma ich równowartość w miejscowej walucie (bank przeliczy je po swoim kursie). 

Koszty przelewu zagranicznego

Decydując, kto ponosi koszty przelewu (przelewy zagraniczne zazwyczaj są płatne), wybierasz jedną z trzech opcji: tylko nadawca, tylko odbiorca, czy koszty zastają podzielone.
Uwaga! Wybierając rodzaj przelewu, musisz zdecydować, czy ma to być przelew SEPA (służy do przelewów w ramach UE i można go realizować wyłącznie w euro), czy SWIT (tu można przelewać pieniądze w innych walutach).

A może konto walutowe?

To konto osobiste  dla osób zarabiających za granicą, otrzymujących rentę lub inne świadczenie z obcego kraju, często podróżujących lub posiadających oszczędności w obcej walucie.

Konto walutowe działa podobnie jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, tylko z tą różnicą, że nie gromadzisz na nim polskich złotówek, ale np. dolary, euro, funty.

Do konta walutowego wydawana jest karta, którą będziesz mógł płacić za zakupy lub wybierać pieniądze z bankomatu. Konto walutowe pozwala na zarządzanie pieniędzmi zarówno, gdy jesteś za granicą, jaki i w kraju. Posłuży Ci także do przekazywania pieniędzy bliskim w Polsce.

Ten rodzaj konta bankowego oferuje wiele polskich banków. Wystarczy podpisać tylko umowę i wybrać odpowiednią walutę.

Komentarze

Popularne posty