Wydziedziczenie w testamencie
Kiedy można wydziedziczyć w testamencie?
Są sytuacje, gdy spadkodawca chce w ogóle pozbawić osobę bliską dziedziczenia i wtedy ma prawo to zrobić, wydziedziczając ją. Tym samym pozbawia ją również prawo do zachowku. Spadkodawca musi dokonać wydziedziczenia w testamencie (własnoręcznym lub notarialnym).Wydziedziczenie przyszłego spadkobiercy
Kodeks cywilny ściśle określa, w jakich sytuacjach możemy wydziedziczyć przyszłego spadkobiercę ustawowego. Ma to miejsce, gdy ten:- wbrew naszej woli postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (np. syn zajmuje się nielegalnymi transakcjami, nadużywa alkoholu lub jest narkomanem i mimo naszych nalegań nie chce się zmienić);
- dopuszcza się względem nas albo jednej z najbliższych nam osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci (np. wszczyna awanturę, grozi, dopuszcza się rękoczynów);
- uporczywie nie dopełnia względem nas obowiązków rodzinnych (np. syn nie pomaga nam finansowo, gdy żyjemy w niedostatku, nie zapewnia nam opieki, nie interesuje się naszym losem).
Przyczynę wydziedziczenia trzeba podać w testamencie - możemy własnymi słowami opisać, dlaczego wydziedziczamy spadkobiercę i to uzasadnić. Nie jest to jednak dopuszczalne, abyśmy podjęli taką decyzję po jednorazowej awanturze domowej. Naganne zachowanie musi się powtarzać.
Nie wolno uzależnić wydziedziczenia od określonego zachowania spadkobiercy , np. zapisać w testamencie, że wydziedziczymy syna alkoholika, jeśli nie podejmie leczenia odwykowego.
Uwaga! Spadkodawca nie może wydziedziczyć bliskiego, jeżeli mu przebaczył. W takiej sytuacji wydziedziczony odzyskuje prawo do zachowku.
Gdy wydziedziczony w testamencie czuje się pokrzywdzony...
Może wtedy zażądać w sądzie ustalenia, że spadkodawca nie miał powodów do odebrania jej prawa do zachowku. Ma prawo złożyć taki wniosek już na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Wówczas to sąd zdecyduje, czy należy wypłacić zachowek.Osobę, którą wydziedziczono w testamencie, traktuje się tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku.
Uwaga! Jeśli spadkodawca zmieni decyzję co do wydziedziczenia, musi poprzedni testament odwołać albo zmienić. Natomiast gdyby przed śmiercią przebaczył osobie wydziedziczonej i będą na to dowody lub świadkowie, to taka osoba będzie miała prawo do zachowku.
Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism
Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik!
Komentarze