Skierowanie do sanatorium NFZ

Sanatorium z NFZ


Skierowanie na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową w ramach NFZ wystawia lekarz rodzinny. W skierowaniu powinny być wpisane wymagane wyniki badań (morfologii, OB, moczu, EKG, zdjeć rtg).Warto dołączyć do niego także inną dokumentację medyczną, np. kserokopię kart informacyjnych z pobytów szpitalnych. Skierowanie musi trafić do właściwego oddziału NFZ. Możesz je przesłać osobiście albo może to zrobić lekarz. Często też pacjenci znoszą je do oddziału NFZ osobiście.

Co się dzieje ze skierowaniem do sanatorium? 


Trafia ono do lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. W ciągu 30 dni powinieneś dostać listownie zawiadomienie o zakwalifikowaniu do leczenia w uzdrowisku sanatoryjnym lub odmowie.

Uwaga! W przypadku pozytywnej decyzji, co najmniej 14 dni przed turnusem sanatoryjnym dostaniesz informacje o terminie wyjazdu i miejscu, do którego zostałeś skierowany.


Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium? 


Warto tutaj przypomnieć, że na to przesłane pocztą zawiadomienie trzeba czekać ok. 2 lat. Możesz jednak przyspieszyć termin wyjazdu do sanatorium. W tym celu należy sprawdzić na jakim etapie jest realizacja Twojego skierowania w wyszukiwarce na stronie https://skierowania.nfz.gov.pl i skorzystać z tzw, opcji zwrotów (czyli zwolnionych miejsc, bo ktoś zrezygnował z wyjazdu).

Uwaga! NFZ w całości opłaca zabiegi w sanatorium, ale tylko częściowo płaci za zakwaterowanie i noclegi. Dla przykładu: dzienny pobyt w pokoju dwuosobowym z pełnym węzłem sanitarnym kosztuje 17,30 zł (od 1 października do 30 września) lub 24,10 zł (od 1 maja do 30 września). NFZ nie płaci też za dojazd. Liczba wyjazdów jest limitowana. Skierowanie do sanatorium można dostać raz na 18 miesięcy.

Komentarze

Popularne posty