BIK Biuro Informacji Kredytowej

Historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK)

Do Biura Informacji Kredytowej (BIK-u) trafiają informacje o wszystkich kredytach zaciągniętych w bankach oraz o tym, jak je spłacamy. Ten rejestr kredytów powstał po to, by banki wiedziały, czy stać nas na kredyt i czy jesteśmy solidnym dłużnikiem.Do BIK-u przesyłane są wszystkie informacje o naszych kredytach zaciągniętych w bankach i SKOK-ach. Rejestrowane są także nasze wnioski kredytowe, nawet jeśli się rozmyślimy i nie pożyczymy pieniędzy.

Uwaga! Banki i SKOK-i nie mają swobodnego dostępu do tych informacji. By uzyskać dane o naszych zobowiązaniach i tego jak je spłacamy lub spłacaliśmy, musimy wyrazić na to zgodę. 

Dobra historia kredytowa w BIK

To bardzo ważne. Warto mieć dobrą historię kredytową w BIK, niż nie mieć jej wcale. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, które planuj kupić mieszkanie na kredyt. Jeśli nie lubią nić kupować za pożyczone pieniądze, warto by złamały tę zasadę i zdecydowały się na jeden lub dwa zakupy na raty.
Uwaga! Gdy zakupy zostaną spłacone w terminie, będziemy wtedy dla banku wiarygodnym klientem. Dlatego nie można traktować BIK-u jak czarnej listy dłużników, bo ok. 90% informacji tam zgromadzonych to dane pozytywne. 
BIK przedstawia bankom i SKOK-om nasza historię kredytową w formie tzw. oceny scoringowej (punktowej) - po prostu - im więcej punktów mamy, tym jesteśmy wiarygodniejszym klientem. Każdy z nas może mieć dostęp do swojej historii kredytowej.

Jak sprawdzić historię kredytową w BIK? 

Można to zrobić na stronie internetowej BIK. Należy przygotować numer PESEL, skan lub zdjęcie dowodu osobistego oraz numer rachunku, z którego wykonamy przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł (nie może to być konto wspólne ani formowe).
Uwaga! Konto w BIK można też założyć przez bankowość internetową niektórych banków (Pekao S.A, Inteligo, PKO BP, Idea Bank, PBS Bank). 
Podstawowe konto w BIK jest bezpłatne - mamy prawo raz na sześć miesięcy bezpłatnie otrzymać informacje, które banki przekazują na nasz temat do BIK-u (bez oceny punktowej). W ramach konta Premium (79 zł/rok) możemy otrzymać 12 rozszerzonych raportów (z oceną punktową).
Uwaga! Konto w BIK ma jeszcze jeden plus - dzięki niemu możemy błyskawicznie zastrzec skradziony lub zgubiony dokument tożsamości. Informacja ta w ciągu kilku minut dotrze do wszystkich banków i nikt nie będzie mógł np. wyłudzić kredytu na nasz dane. 

Komentarze

Popularne posty