Uzdrowiska NFZ

Jak wyjechać do uzdrowiska z NFZ?

Jeśli masz wskazania do leczenia w uzdrowisku, raz na półtora roku możesz skorzystać z dofinansowania z NFZ.

Skierowanie do uzdrowiska z NFZ 

Wystawi Ci je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie musi być potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ. Czy pobyt w uzdrowisku jest Ci rzeczywiście potrzebny oceni specjalista balneologii lub rehabilitacji zatrudniony przez NFZ.

Jeśli tak, zaznaczy w skierowaniu odpowiednie uzdrowisko oraz rodzaj leczenia.

Kto może wyjechać do uzdrowiska z NFZ? 


Na leczenie uzdrowiskowe kierowani są pacjenci wystarczająco sprawni, aby odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

Uwaga! Niepełnosprawność nie jest jednak przeszkodą w korzystaniu z leczenia uzdrowiskowego. Musisz tylko we wniosku zaznaczyć, że masz problemy z poruszaniem się, chodzisz o kulach lub jeździsz na wózku. Zostaniesz wtedy skierowany do ośrodka przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Pobyt w uzdrowisku trwa 21 dni. Rehabilitacyjny, po leczeniu w szpitalu, może trwać 28 dni.

Ile kosztuje pobyt w uzdrowisku z NFZ? 


Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym (21 dni) jest częściowo odpłatny. Kuracjusz ponosi część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu zależy od rodzaju i standardu pokoju.

Najmniej zapłacisz za łóżko w 3-osobowym, najwięcej za pokój 1-osobowy.


Uwaga! Wysokość opłat jest ściśle określona przez ministra zdrowia. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym (28 dni) jest bezpłatne. 


Do jakiego uzdrowiska? 


O tym dokąd wyjedziesz na kurację decyduje specjalista balneologii. Jeśli cierpisz na schorzenia ortopedyczno-urazowe, masz do wyboru najwięcej miejsc.

Może to być m.in.: Busko-Zdrój, Augustów, Kołobrzeg.

Choroby neurologiczne leczy się m.in. w Kamieniu Pomorskim, kardiologiczne - w Konstancinie, Nałęczowie i Polnicy, górnych dróg oddechowych - w Muszynie, Krynicy, Jedlinie, a choroby skóry - w Kołobrzegu i Horyńcu.

Uzdrowisko poza kolejnością 

Nie wszyscy muszą czekać w długiej kolejce do uzdrowiska. Wyłączeni są z niej inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz świadczeniobiorcy, którzy posiadają tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

Uwaga! Aby skorzystać z tego przywileju, należy przedstawić oddziałowi wojewódzkiemu NFZ dokument, który potwierdza przysługujące uprawnienia, np. legitymację kombatanta, honorowego dawcy krwi itp. 


 Kiedy wyjazd do uzdrowiska? 


Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub Ty sam przekazujesz wypełnione skierowanie do NFZ. Od tej pory na bieżąco możesz śledzić, na jakim etapie jest jego realizacja. Wystarczy na stronie internetowej NFZ wpisać numer skierowania.

Oddział wojewódzki NFZ powinien przesłać Ci go pocztą zaraz po zarejestrowaniu wniosku. Średni czas oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska trwa dwa lata. Jeśli jednak turnus nie rozpocznie się w ciągu 18 miesięcy NFZ odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił, w celu weryfikacji.

Co ze sobą zabrać do uzdrowiska?


Wyjeżdżając do uzdrowiska, przede wszystkim musisz pamiętać o skompletowaniu dokumentów związanych z pobytem w uzdrowisku. Należy mieć ze sobą:

  • potwierdzone przez NFZ, ZUS lub KRUS skierowanie na leczenie uzdrowiskowe;
  • dowód tożsamości (sprawdź datę ważności);
  • aktualny dowód ubezpieczeni zdrowotnego;
  • wyniki ewentualnych badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego, które mogą mieć związek ze skierowaniem lub leczeniem w uzdrowisku;
  • przyjmowane leki na cały czas pobytu. 
Uwaga! Spakuj też odpowiednią ilość ubrań i obuwia. W uzdrowisku będziesz przebywał kilka tygodni, weź wiec pod uwagę porę roku i zmianę pogody. 

Jeśli przewidziane są zabiegi wodne, nie zapomnij o czepku kąpielowym, klapkach, stroju na basen oraz ręcznikach. Weź też suszarkę do włosów. 


Komentarze

Popularne posty