Przejdź do głównej zawartości

Metoda na policjanta

Oszustwo na policjanta 


Metoda na "wnuczka: znana jest już wielu starszym ludziom. Oszustom coraz trudniej ich okraść i dlatego opracowali nowy sposób kradzieży - "na policjanta".  Już wiele osób w ten sposób straciło oszczędności całego życia.

Oszustwo metodą "na policjanta"

Scenariusz jest ten sam. Do starszej osoby dzwoni ktoś z rodziny ("wnuczek", "kuzyn") z informacją, ze ma kłopoty i potrzebuje pieniędzy. Szybko się jednak rozłącza. Po chwili dzwoni kolejny telefon. Tym razem jest to "policjant", "funkcjonariusz CBŚ".

Wie już, że przed chwilą do starszej osoby ktoś dzwonił i tłumaczy, że był to oszust i chce go schwytać. Prosi o pomoc. Jaką? Pieniężną.

Informuje, jak przekazać dość sporą kwotę w depozyt. Jest ona potrzebna do zorganizowania zasadzi i rozpracowania grupy przestępczej. Czasem pieniądze są odbierane przez kogoś osobiście, niekiedy emeryt proszony jest o dokonanie przelewu na podane konto lub pozostawienie gotówki we wskazanym miejscu (np. koszu na śmieci, w parku, na przystanku).

Zmanipulowane starsze osoby wypłacają swoje oszczędności z banku, likwidują lokaty, zaciągają kredyt. To dla nich początek finansowej katastrofy.

Uwaga! Kontakt z rzekomym policjantem urywa się, a wraz z nim na zawsze przepadają pieniądze. 

Trzeba być rozsądnym

Oszuści żerują na naiwności i dobrym sercu starszych, często samotnych osób. Psycholodzy namawiają, by w spokojnej życzliwej rozmowie ostrzec bliskich przed takimi praktykami. Poprosić, by zadzwonili do nas zaraz po otrzymaniu podejrzanego telefonu.


Uwaga! Policjanci tłumaczą, ze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Osoby, które miały do czynienia z "wnuczkami", "policjantami", "funkcjonariuszami CBŚ" powinny to zgłosić dzwoniąc na policyjny numer: 22 60-33-222. To szansa na schwytanie złodzieja. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przeisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.