Dom dziennego pobytu
Dla kogo dom dziennego pobytu?
Domy dziennego pobytu przeznaczone są dla osób, które z różnych przyczyn wymagają wsparcia i pomocy innych, a są jej pozbawione.Kto może ubiegać się o miejsce w domu dziennego pobytu?
Mają do tego prawo:
- emeryci, renciści;
- osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
- osoby samotne;
- cierpiący na długotrwałą chorobę, która udokumentowana jest stosowanym zaświadczeniem lekarskim, określającym rodzaj wymaganej opieki i okres, w jakim ta opieka jest niezbędna.
Wniosek o przyjęcie do domu dziennego pobytu
Składa się go w ośrodku pomocy. Przyjęcie następuje na podstawie opinii pracownika socjalnego, który przeprowadza wywiad środowiskowy.
Pobyt w domu dziennego pobytu trwa przez osiem godzin od poniedziałku do piątku (czasem soboty). Osoby, które korzystają z takiej placówki maja zapewnione:
- całodzienne wyżywienie;
- warsztaty terapii zajęciowej służące utrzymaniu sprawności psychofizycznej, zgodnie z wiekiem, ewentualnymi zaleceniami lekarzy specjalistów;
- ogólną rehabilitację ruchową i indywidualną;
- podstawowe świadczenia opiekuńcze;
- pomoc psychologiczną, a także prawną;
- zajęcia kulturalne.
Ile kosztuje pobyt w domu dziennego pobytu?
Wysokość odpłatności określa gmina. Może ona wynieść np. 1% kryterium dochodowego przewidzianego w ustawie o pomocy społecznej (456 zł lub 542 zł dla osoby samotnej). Do tego dochodzi opłata za posiłki (są placówki, które pobierają tylko tę opłatę).
Uwaga! Niektóre gminy zwalniają z opłaty za pobyt w placówce osoby przewlekle chore lub niepełnosprawne albo takie, które z uwagi na swoją sytuację materialną nie są w stanie ponieść takiej opłaty.
Komentarze