Kredyt konsumencki i jego zasady
Zasady kredytu konsumenckiego
Przepisy o kredycie konsumenckim mówią o tym, ze kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od jej podpisania.Uwaga! Nie musi podawać przyczyny.Wystarczy dostarczyć w tym terminie do banku oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu. Taki dokument kredytobiorca powinien dostać przy podpisaniu umowy. Oświadczenie można również wysłać pocztą listem poleconym.
Konsekwencje rezygnacji z kredytu konsumenckiego
Jeśli kredytobiorca zrezygnuje z kredytu, nie ponosi żadnych kosztów (np. prowizji) w związku z jego udzieleniem. Bank ma jedynie prawo naliczyć mu odsetki za czas, gdy dysponował pożyczonymi pieniędzmi (od dnia przekazania mu kredytu do dnia jego zwrotu).Uwaga! Na zwrot otrzymanych pieniędzy (wraz z odsetkami) kredytobiorca ma 30 dni od dnia złożenia oświadczenia od odstąpieniu od umowy.
Ubezpieczenie przy kredycie konsumenckim
Czasem kredytobiorcy korzystają z ubezpieczenia przy kredycie - polisa jest wystawiona albo przez kredytodawcę albo przez inną firmę (ale na podstawie umowy między nią a kredytodawcą). W takiej sytuacji odstąpienie od kredytu oznacza także automatyczne odstąpienie od umowy ubezpieczenia.Uwaga! Trzeba jednak opłacić składki - za te dni, gdy kredytobiorca objęty był ochroną ubezpieczeniową.Co bardzo ważne, zasady te obowiązują nie tylko przy kredytach bankowych, ale także przy pożyczkach gotówkowych, czyli tzw. chwilówkach, oferowanych przez firmy parabankowe.
Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu?
By uniknąć nieprzemyślanej decyzjo o zaciągnięciu kredytu konsumenckiego, musisz realnie ocenić swoje potrzeby i zastanowić się nad kwota kredytu, która będzie Ci potrzebna.Uwaga! Nie możesz brać kredytu "na zapas", bo będziesz musiał niepotrzebnie zapłacić opłatę o większej, niewykorzystanej kwoty. Dowiedz się natomiast, czy dany kredytodawca będzie mógł Ci zaoferować możliwość podwyższenia pierwotnej kwoty. Pamiętaj także o tym, że w niektórych sytuacjach (np. takich jak wyprzedaże, świąteczne zakupy) łatwo możesz przecenić własne możliwości spłaty zadłużenia.Musisz sprawdzić zwykłą cenę towarów, by potem nie okazało się, że towar bez kredytu był oferowany po korzystniejszej cenie niż tek, który kupiłeś na kredyt.
Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kredytu, zbierz i porównaj oferty kilku kredytodawców, bo dzięki temu będziesz miał pewność, że oferta, którą wybrałeś jest najlepsza.
Porównaj całkowity koszt oferowanych kredytów
Uwaga! Całkowity koszt kredytu, to suma wszystkich kosztów +odsetki i inne opłaty i prowizje, które będziesz musiał zapłacić za korzystanie z pożyczonych pieniędzy.Poproś o wydanie regulaminów, ogólnych warunków umów, tabeli opłat i dokładnie je przeanalizuj. Sprawdź, czy będziesz mógł wynegocjować np. niższa marżę, sposób zabezpieczenia kredytu, daty płatności rat, karencję (okres zawieszenia na jakiś czas spłaty kapitału kredytu).
Uwaga! Dowiedz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do zbadania zdolności kredytowej i zawarcia umowy. Ustal też czas rozpatrywania wniosku kredytowego.Informacje, które otrzymasz od przyszłego kredytodawcy muszą być jasne, rzetelne i powinny Ci wystarczyć do prawidłowego wyboru oferty.
Uwaga! Jeśli potencjalny kredytodawca nie będzie chciał wydać Ci regulaminu czy ogólnych warunków umów albo od udzielenia rzeczowych informacji - nie korzystaj z jego oferty.Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości wypytaj konsultantów o szczegóły przyszłej umowy, a także sprawdź, jaką opinię o jakości porównywanych produktów mają inni konsumenci.
Musisz uważać na promocję!
Hasło "Promocja" może Cię skusić do podpisania umowy nawet bez czytania. A to nic bardziej mylnego!Przeczytaj dokładnie umowę i sprawdź, czy przedstawione warunki promocji zgadzają się z tymi o których słyszałeś.
W razie sprzeczności - po prostu nie podpisuj umowy!
Komentarze