Rachunek kosztów podróży
Rachunek kosztów podróży służbowej - wzór
Na podstawie art. 775 k.p., pracownikowi, który wykonuje polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.Uwaga! Z tego powodu obowiązkiem pracodawcy jest pokrycie kosztów podróży służbowej.Podróż służbowa zawiera w sobie dwa istotne elementy, które są istotne ze względu na prawidłowe rozliczenie czasu pracy tej podróży. Są to czas przejazdu z miejsca oddelegowania do miejsca docelowego + właściwe świadczenie pracy.
Uwaga! Do czasu pracy pracownika należy zawsze zaliczyć właściwe świadczenie pracy, które może mieć już miejsce w trakcie trwania przejazdu (np. kierowca) bądź dopiero w miejscu docelowym (np. obsługa punktu sprzedaży na targach).Podróż służbowa może przypadać na godziny pracy, jak również na czas wolny od pracy.
Rozliczenie delegacji służbowej (świadczeń należnych z tytułu przebywania w podróży służbowej) jest niezależne od czasu pracy pracownika.
Do czasu pracy pracownika należy też zaliczyć sam czas przejazdu, chociaż pracownik nie wykonuje w tym czasie pracy, pod warunkiem że czas tego przejazdu przypadł w czasie pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy.
Uwaga! Wszelkie zasady i warunki odbywania podróży służbowej określa pracodawca w poleceniu podróży służbowej. Pracodawca decyduje, czy pracownik będzie podróżował samochodem czy pociągiem, oraz określa czas trwania delegacji służbowej i inne jej elementy, tj. zapewnienie noclegu czy wyżywienia.
Ważne! Pracownicy w ciąży, a także pracownika, który opiekuje się dzieckiem do
przez nie 4 roku życia, nie można bez ich zgody delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 k.p.).
Komentarze