Wysokość alimentów na dziecko - jak obliczyć?

Jak obliczyć wysokość alimentów?

alimenty można wystąpić nie tylko przy sprawie rozwodowej. Dotyczy to każdej sytuacji, gdy jeden z rodziców dziecka nie daje pieniędzy na jego utrzymanie.

Uwaga!
Tak naprawdę, to nie rodzic występuje o przyznanie alimentów, tylko dziecko. Przedstawiciel ustawowy (zwykle jest to rodzic) jedynie działa w jego imieniu. 
Powództwo o alimenty może być wytoczone  albo przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka albo przed sąd właściwy na miejsce zamieszkania pozwanego rodzica.
Uwaga! Przy tego typu sprawach nie ponosi się żadnych opłat sądowych. 
Jaką kwotę podać w pozwie o alimenty?Podanie odpowiedniej kwoty w pozwie (wartości przedmiotu sporu) to zwykle największy problem, zwłaszcza, że trzeba jeszcze ją nie tylko umotywować, ale wręcz udowodnić.
Uwaga! Najczęściej popełnianym błędem jest uwzględnienie w alimentach jedynie kosztów jedzenia i odzieży, a tymczasem należy brać pod uwagę wszystkie wydatki, które wiążą się nie tylko z utrzymaniem, ale także wychowaniem dziecka. 
Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie  zestawienia miesięcznych wydatków na dziecko - związanych z mieszkaniem, jedzeniem, ubraniem, nauką czy rozrywkami.  Należy też obliczyć wydatki na środki czystości i jedzenie dla dziecka , stałe opłaty za żłobek, przedszkole czy opiekunkę. Wszystkie miesięczne wydatki trzeba pomnożyć przez 12.

Następnie dodajemy do nich wydatki roczne na:
  • ubranie;
  • przybory szkolne;
  • książki;
  • wycieczki;
  • wakacje (obozy czy kolonie albo urlopy przez nas organizowane);
  • prezenty (także dla kolegów dziecka);
  • leki, wizyty lekarskie;
  • zajęcia pozaszkolne;
  • przyjemności (np. wyjścia do kina, wycieczki).
Po zsumowaniu wszystkich wydatków, w pozwie do sądu należy wystąpić o alimenty, które wynoszą połowę tej kwoty.

Jak udowodnić ponoszone wydatki w pozwie o alimenty? 

W sprawach o alimenty przedmiot sporu (czyli wysokość żądanych przez nas alimentów) to kwota, która przysługuje za cały rok (czyli miesięczne zobowiązania alimentacyjne trzeba pomnożyć przez 12).

Wraz z pozwem o alimenty trzeba złożyć jak najwięcej dowodów, które potwierdzą, ze żądana suma alimentów jest adekwatna do ponoszonych przez nas wydatków na dziecko.
Uwaga! Należy więc co najmniej przez miesiąc gromadzić imienne faktury za wszystkie zakupy. Nie mogą być to zwykłe paragony, bo taki dowód strona pozwana lub jego adwokat może łatwo obalić, twierdząc, ze zakupy mógł zrobić ktoś inny, np. siostra czy ktoś inny z rodziny. 
Dowodem dla sądu będą także rachunki, bądź ich kopię z przedszkola, szkoły, dowody przelewów lub opłat za zajęcia pozaszkolne.
Uwaga! Jeśli opiekunka zatrudniana jest na czarno, a tak z reguły jest, to musi ona napisach oświadczenie, w którym wyjaśni, jaki jest zakres godzinowy czy miesięczny jej pracy i ile miesięcznie zarabia. 

Wniosek o zabezpieczenie alimentów 

Zabezpieczenie alimentów, to forma tymczasowej ochrony finansowej na czas postępowania sądowego. Sprawy o alimenty potrafią się ciągnąć bardzo długo. Aby dziecko przez ten czas miało zapewnione utrzymanie, warto złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów.
Uwaga! Gdy sąd się na to zgodzi, pieniądze będą wypłacane od razu, jeszcze przed orzeczeniem sądu o przyznaniu alimentów. Co ważne, postanowienie sądu w tej sprawie ma z urzędu nadawaną klauzulę wykonalności. Tak więc od momentu otrzymania postanowienia możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego - po prostu jeśli pozwany rodzic nie będzie płacił alimentów, mamy prawo wystąpić o ich ściągnięcie przez komornika. 

Wniosek o zabezpieczenie alimentów może być złożony wraz z pozwem o przyznanie alimentów albo już w czasie postępowania sądowego Musi mieć on formę pisma procesowego. Trzeba pamiętać o jego uzasadnieniu. Od wniosku o zabezpieczenie alimentów nie są pobierane opłaty sądowe.

Sąd powinien rozpatrzyć go bezzwłocznie - nie później niż w ciągu tygodnia od dnia jego wpływu. Rozpatrywany jest on na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron), sąd nie ma więc obowiązku wysłuchania drugiej strony przed wydaniem orzeczenia.
Uwaga! Od postanowienia o zabezpieczeniu alimentów można złożyć zażalenie, ale to nie oznacza, że postanowienie to przestaje obowiązywać. Do czasu rozpatrzenia zażalenia trzeba więc płacić alimenty

Wzór wniosku o zabezpieczenie alimentów 

Do
Sądu Okręgowego
Wydział Cywilny – Rodzinny
w ……………….
Dotyczy sprawy:
……………………….
Powód: ………………………
Pozwana: ……………………


Wniosek o wydanie zarządzenia tymczasowego o zabezpieczeniu roszczeń alimentacyjnych 

Wnoszę:  
1. o wydanie zarządzenia tymczasowego o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego pozwanej na czas trwania procesu rozwodowego – przez zasądzenie od powoda na rzecz pozwanej alimentów w kwocie po 500 zł miesięcznie, płatnych do 15-go każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie zwłoki w płatności każdej raty do rąk pozwanej. 
Uzasadnienie  


Jak wynika z załączonych do akt sprawy zaświadczenia Powiatowego Urzędu Pracy stwierdzającego, że pozwana jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku oraz zaświadczenia lekarskiego z dnia ……………... 
stwierdzającego że w aktualnym stanie zdrowia (w związku z sytuacją rodzinną) pozwana nie jest zdolna do podjęcia pracy zarobkowej – pozwana pozostaje bez środków do życia. 
Powód siłą usunął ją ze wspólnego mieszkania przy ul. …………… W tych warunkach zachodzą przesłanki do zabezpieczenia roszczeń pozwanej w zakresie alimentów. Kwota 500 zł stanowi minimum socjalnego do zapewnienia jej środków na wyżywienie i lekarstwa. 
Dowód: zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie PUP w ……………... 
 Z tych względów wniosek jest uzasadniony

..............................................................................................
Podpis

Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? 

Oto poradnik, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! 
Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych»

Komentarze

Czytaj także...