Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Umowa o pracę - przyczyna wypowiedzenia 

Pracodawca, który sporządza wypowiedzenie umowy o pracę musi podać przyczynę wypowiedzenia (dotyczy to tylko umów o pracę zawartych na czas nieokreślony), a także pouczyć pracownika o możliwości odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia w ciągu 7 dni.

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę


Praktyka pokazuje, że pracodawcom największy problem stwarza wskazanie przyczyny wypowiedzenia.

Uwaga! Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę powinna być:
  • konkretna,
  • prawdziwa,
  • uzasadniająca wypowiedzenie.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę będzie konkretna wówczas,  gdy pracodawca tak ją sformułuje w wypowiedzeniu, że obiektywnie jest jasne, co dokładnie zarzuca on pracownikowi.

Przykłady konkretnych przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

  • nieprofesjonalne i naruszające dobre imię firmy zachowanie wobec klienta w dniu 1 kwietnia 2014 r., które polegało na użyciu w stosunku do klienta wyzwisk i wulgaryzmów;
  • przesłanie konkurencji przy użyciu służbowej poczty e-mail tajnych danych firmy (plany działań. marketingowych na 2014 r.).

    Przykłady niekonkretnych przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę 

    • utrata zaufania;
    • niespełnienie oczekiwań pracodawcy w związku z zajmowanym stanowiskiem;
    • niewywiązywanie się z obowiązków. 

    Przyczyna wypowiedzenia  umowy o pracę będzie prawdziwa wówczas, gdy będzie odzwierciedleniem rzeczywistości.

    Uwaga! Pracodawca musi udowodnić (w razie sporu w sądzie), że przyczyna, którą podał w wypowiedzeniu ma pokrycie w faktach.

    Przyczyna, która uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę to taka, której "waga" obiektywnie usprawiedliwia konieczność rozwiązania umowy  z pracownikiem.

    Najbardziej bezpieczne jest podanie kliku przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli był więcej niż jeden powód zwolnienia, bo wykazanie przed sądem, że choćby jedna z tych przyczyn jest prawdziwa, spowoduje uznanie wypowiedzenia za zasadne.

    Natomiast w trakcie rozprawy w sądzie nie będą brane pod uwagę przyczyny niezawarte w wypowiedzeniu, tylko podane później (np. przed sądem).

      Komentarze

      Czytaj także...