Przerywany czas pracy
System przerywanego czasu pracy
System przerywanego czasu pracy umożliwia wprowadzenie przerwy w pracy, która nie może być dłuższa niż 5 godzin.Uwaga! Przerwa te nie jest wliczana do czasu pracy pracownika, ale za czas tej przerwy przysługuje mu wynagrodzenie wysokości 1/2 wynagrodzenia należnego za czas przestoju, tj. wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
Po zmianie przepisów Kodeksu pracy (nowe przepisy obowiązują od 23 sierpnia 2013 r.) system przerywanego czasu pracy może być wprowadzony:
- układzie zbiorowym pracy lub
- porozumieniu zawieranym z zakładową organizacją związkową, a gdy w zakładzie nie działa związek zawodowy – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
Przed tymi zmianami system przerywanego czasu pracy nie mógł być wprowadzony w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Ponadto w przypadku pracodawcy, który jest osobą fizyczną i prowadzącego działalność w zakresie hodowli i rolnictwa, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, system przerywanego czasu pracy można wprowadzić na podstawie umowy o pracę (podstawa prawna: art. 139 § 4 Kodeksu pracy).
Uwaga! Nawet przy spełnieniu powyższych kryteriów przerywany czas pracy nie może być stosowany do pracowników, których obejmują systemy równoważnego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej.
Komentarze