Powrót do pracy po urlopie wychowawczym
Dopuszczenie pracownika do pracy po urlopie wychowawczym
Pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownika po jego powrocie z urlopu wychowawczego na dotychczas zajmowanym stanowisku, a jeśli nie ma takiej możliwości, musi mu zaproponować stanowisko równorzędne do poprzednio zajmowanego lub inne odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika.Brak zajmowanego stanowiska pracy przed urlopem wychowawczym
W przypadku braku stanowiska zajmowanego przed urlopem wychowawczym (nikt nie jest już na nim zatrudniony z powodu robotyzacji lub np. zmiany profilu działalności zakładu pracy) obowiązkiem pracodawcy jest zatrudnienie pracownika, który powraca z urlopu wychowawczego na stanowisku równorzędnym lub innym, które odpowiada jego kwalifikacjom za wynagrodzeniem jakie otrzymują pracownicy o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu, zatrudnieni na tych równorzędnych lub innych stanowiskach pracy.
Uwaga! Jeżeli na takim stanowisku nie ma już zatrudnionych pracowników, pracodawca ustalić wynagrodzenie pracownika na poziomie nie niższym od tego, jakie otrzymywał przed urlopem wychowawczym.
Ochrona trwałości stosunku pracy pracownika, który przebywał na urlopie wychowawczym kończy się z chwilą jego powrotu do pracy. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby pracodawca w dniu powrotu pracownika z tego urlopu wypowiedział mu umowę o pracę.
Komentarze