Ruchomy czas pracy
Wniosek o korzystanie z ruchomego czasu pracy
Pracownik ma prawo prosić bezpośredniego przełożonego o zastosowanie dla siebie ruchomego czasu pracy.Musi złożyć pisemny wniosek np. o to, by:
- zaczynać pracę o rożnych porach w poszczególne dni (dla przykładu: od poniedziałku do środy pracuje od 8.00 do 16.00, w czwartki i piątki od 7.00 do 15 .00) lub
- rozpoczynać pracę w określonym przedziale czasowym (np. przychodzić do pracy między godziną 8..0 a 10.00, co oznacza, że będzie mógł stawić się w firmie zarówno o 8.00, 9.00, jak i o 10 .00.
Jak uzasadnić wniosek o ruchomy czas pracy?
Prośbę o rozpoczynanie pracy o określonych godzinach można umotywować tym, że np.:- odprowadza się swoje dziecko do szkoły czy przedszkola albo
- dojeżdża się rano do pracy zakorkowaną trasą albo
- trzeba rano odprowadzić starszą osobę z rodziny na rehabilitację itp.
Podstawa prawna: art. 1401 § 2 k.p.
Wniosek o zastosowanie ruchomego czasu pracy
Z czym wiąże się elastyczny czas pracy?
Jeśli w zakładzie pracy są okresy wzmożonej pracy (np. fabrykach, budownictwie), bo jest więcej zamówień, to wtedy pracodawca może zastosować "elastyczny czas pracy".Uwaga! Musi na to uzyskać zgodę związków zawodowych, a jeśli nie działają w firmie - zgodę wybranych przedstawicieli pracowników.Po wprowadzeniu tej zmiany, pracodawca bardziej elastycznie będzie mógł zlecać pracę w godzinach nadliczbowych. Na ich rozliczenie będzie miał aż 12 miesięcy.
Przed zmianą przepisów taki okres rozliczeniowy wynosił 1,2,3 lub 4 miesiące. Często więc było tak, że pracodawca nie zdążył w tym czasie udzielić pracownikom dni wolnych na nadgodziny i wtedy musiał wypłacać dodatkowe wynagrodzenie.
Teraz, w związku z wydłużeniem okresu rozliczeniowego, też będzie to możliwe, ale raczej tylko, gdyby w ciągu 12 miesięcy nie było możliwości udzielenia dni wolnych.
Komentarze