Prawo pracy w Irlandii
Irlandzkie prawo pracy
Główne zadaniem irlandzkiego prawa pracy to jest poprawianie warunków zatrudnienia, ochrona przed niesprawiedliwymi zwolnieniami, organizacja czasu pracy, gwarantowanie równości zatrudnienia oraz bezpieczeństwa i zdrowia.Po zawarciu umowy o pracę obowiązkiem pracodawcy jest, w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy, przedstawienie pracownikowi na piśmie istotnych elementów kontraktu (zatrudnienia) – są to min. miejsce pracy, stanowisko, data zatrudnienia, stawka wynagrodzenia, okres wypowiedzenia. W przypadku nie wypełnienia tego obowiązku przez pracodawcę, pracownik ma możliwość złożenia skargi do Pełnomocnika ds. Praw Pracowniczych.
Obowiązkiem irlandzkiego pracodawcy jest wydanie pracownikowi szczegółowego zestawienia płacy brutto z uwzględnieniem wszystkich dokonanych potraceń, których dokonano przy wyliczaniu płacy netto.
Średni tygodniowy czas pracy w Irlandii wynosi 48 godzin tygodniowo, a prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje już od pierwszego dnia zatrudnienia – minimalny urlop roczny wynosi 4 tygodnie. Nieco inaczej niż w Polsce wygląda prawo do przerw w pracy. Pierwsza 15 minutowa przerwa w pracy przysługuje pracownikowi po przepracowaniu 4,5 godziny, a kolejna po przepracowaniu 6 godzin.
Irlandzcy pracownicy posiadają także ochronę miejsca pracy w postaci tzw. minimalnego okresu wypowiedzenia – przysługuje ona każdemu, kto był zatrudniony przez min. 13 tygodni i pracował co najmniej 8 godzin tygodniowo. Minimalny okres wypowiedzenia może trwać od 1 do 8 tygodni i jest uzależniony od długości zatrudnienia.
Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi formularz P45 – jest on swoistym świadectwem płacy, podatków oraz obciążeń na rzecz ubezpieczenia społecznego. Dokument ten jest niezbędny w przypadku zmiany pracy a także powala na uzyskanie zwrotu podatku i świadczeń socjalnych osobom, bezrobotnym. Na koniec roku podatkowego pracodawca wystawia pracownikowi formularz P60.
Komentarze