CV krok po kroku

Jak napisać dobre CV?


Stworzenie dobrego CV, wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem. Wystarczy jednak poznać kilka prostych zasad, dzięki którym można napisać skuteczny życiorys.

Dzisiaj dowiesz się jak krok po kroku zabrać się do tego zadania.
Uwaga! Nie można pominąć najważniejszych informacji.

W Twoim CV  muszą bezwzględnie znaleźć się:

  • imię i nazwisko;
  • data urodzenia;
  • adres, numer kontaktowy oraz adres e-mail;

Nie trzeba pisać o stanie cywilnym, stanie rodziny czy posiadanych zwierzętach w  domu :)

Najwięcej problemów stwarza profil zawodowy, który w kilku zdaniach powinien opisać Twoje atuty.

Profil zawodowy jest kwintesencją Twoich umiejętności, doświadczeń i wiedzy.  To trzy, maksymalnie cztery punkty, które będą Twoją krótką charakterystyką i przedstawią Cie potencjalnemu pracodawcy.

Dal przykładu warto podkreślić doskonalą znajomość branży finansowej, kilkuletnie doświadczenie w sprzedaży i skuteczność w negocjacjach. Można to również zrobić opisowo, np.

"Kreatywna, dynamiczna absolwentka Architektury i Urbanistyki, z doświadczeniem w projektowaniu oraz rozbudowaną wiedzą w zakresie projektowych i graficznych programów komputerowych".

Doświadczenia zawodowe, to dla Twojego potencjalnego pracodawcy najważniejsze informacje. 

To na ich podstawie, podejmie on decyzje czy zaprosić Cie na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego nie zamieszczaj więc informacji, które z punktu widzenia danej rekrutacji są nieistotne. Nie wymieniaj nieistotnych prac sezonowych, które odbyłeś podczas studiów, a skup się na zajęciach, w których uzyskałeś najlepsze rezultaty lub najwięcej się nauczyłeś. 

Zwróć przy tym uwagę, które z poprzednich doświadczeń najbardziej mogą Ci się przydać w pracy, o którą się starasz.

CV to nie elaborat. To Twoja wizytówka. Dlatego opis Twoich obowiązków powinien być krótki i zwięzły. Najlepiej opisane hasłowo.

Rezultatami możesz się popisać w branżach i na stanowiskach, gdzie sukcesy można zmierzyć lub ująć projektowo, np. w sprzedaży, marketingu, zakupach czy zarządzaniu strategicznym.

Pamiętaj! Muszą być konkretne osiągnięcia, które pokazują, że jesteś skuteczny.

Użyj liczb, procentów, wskaźników.

Edukacja to ważny element CV. Szczególnie w przypadku aplikowania do Instytucji, które zwracają uwagę na kierunkowe wykształcenie.

Banki, kancelarię prawnicze, kliniki czy laboratoria...

Warto oczywiście podkreślić uczelnie i tytuły oraz dodatkowe szkolenia kierunkowe, ale podaruj już sobie szkołę podstawową i przedszkole. Nawet informacja o szkole średniej nie będzie potrzebna, chyba że uwypukla dodatkowe kwalifikacje.

Jeżeli nie masz żadnych certyfikatów, które potwierdzają Twoje umiejętności językowe, to wtedy przedstaw je opisowo, np. 

"swobodna komunikacja w mowie i piśmie"

Nie pisz, że znasz jakiś język, jeśli nie będziesz mógł potem udowodnić tego na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeżeli masz dodatkowe kwalifikacje lub specyficzną wiedzę, to pochwal się tym. Wymień znajomość tematyki europejskiej, stopień posługiwania się komputerem czy posiadane prawo jazdy.

Zadbaj o to, żeby obok często pojawiających się w CV książki czy muzyki znalazło się coś, co charakteryzuje tylko Ciebie i może zachęcić przyszłego pracodawcę do bliższego poznania.

Pamiętaj! Skuteczne CV powinno mieć również wyróżniającą się szatę graficzną. Może być prosta lub z elementami grafiki, ale przede wszystkim powinna być Twoją unikatową wizytówką...

Komentarze

Popularne posty