Pozew o sprostowanie świadectwa pracy wzór
Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?
Pozew o sprostowanie świadectwa pracy może być wniesiony przez pracownika, inspektora pracy lub przez właściwą organizacje społeczną. Jego celem jest sprostowanie świadectwa pracy, tj. wymuszenia przez sąd na pracodawcy wydania świadectwa pracy o prawidłowej treści.Pozew o sprostowanie świadectwa pracy należy wnieść do sądu rejonowego-sądu pracy, który jest właściwy dla pozwanego pracodawcy lub przez sąd, w którym praca jest, była lub miała być wykonywana albo przez sąd miejsca zakładu pracy.
Pamiętaj! Pozew o sprostowanie świadectwa pracy należy wnieść w terminie 7 dni od dnia otrzymania od pracodawcy zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy.
Jak złożyć pozew o sprostowanie świadectwa pracy?
Pamiętaj! Pozew można także wnieść ustnie do protokołu we właściwym sądzie.W pozwie o sprostowanie świadectwa pracy wykazuje się fakt zakończenia stosunku pracy, a także nieprawidłowość świadectwa pracy oraz odmowę jego sprostowania przez byłego pracodawcę.
Ponadto należy wskazać:
- sąd lub inny organ do którego kierowany jest pozew;
- nazwiska oraz adresy osób, których postępowanie sądowe dotyczy, w tym osoby, która wnosi pozew lub jej pełnomocnika;
- podpis osoby, która wnosi pozew;
- oświadczenia, dowody, wnioski, etc.;
- wymienienie załączników (np. opłaty, pełnomocnictwo, odpisy itd.).
Pamiętaj! Dla sądu składa się zawsze dwa egzemplarze pozwu, a po jednym egzemplarzu pisma składa się dla każdej innej osoby (tzw. odpisy pisma). Trzeba też pamiętać o jednym egzemplarzu pozwu dla siebie, na którym sąd potwierdzi wniesienie pozwu o sprostowanie świadectwa pracy.Jeżeli pozew będzie wnoszony za pośrednictwem poczty, to należy to zrobić listem poleconym i koniecznie zachować dowód nadania pisma.
Pamiętaj! Każdy zostawiony w sądzie egzemplarz pozwu o sprostowanie świadectwa pracy powinien zawierać oryginały dokumentów (akty stanu, umowy oraz inne oświadczenia, faktury, rachunki itd.).Jeżeli wraz z pozwem o sprostowanie świadectwa pracy składane są jakieś cenne dokumenty (np. weksle, czeki), to należy je tak wyeksponować, by sad mógł je zabezpieczyć.
Pismo należy własnoręcznie podpisać.
Pamiętaj! Pozew o sprostowanie świadectwa pracy jest wolny od opłat.
Komentarze