Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Jakie przywileje ma pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego?
Pracownica po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego ma więcej praw niż przed urodzeniem dziecka, a więc jej przywileje, które miała w czasie ciąży i na urlopie macierzyńskim nie kończą się wraz z jej powrotem do pracy.
Pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę do pracy, ale musi ona co najmniej miesiąc przed planowanym powrotem powiadomić go o tym. Może to zrobić na piśmie wysyłając list polecony lub zanosząc go osobiście.
Pracownicy, które wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim przysługuje:
- przerwa na karmienie dziecka - ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw, które wliczane są do jej czasu pracy.
Pamiętaj ! Gdy pracodawca nie daje wiary pracownicy w to, że karmi ona dziecko piersią, to może ona dać mu zaświadczenie lekarskie.
- matce lub ojcu dziecka przysługują dwa płatne dni w roku na opiekę nad dzieckiem do lat 14.
Pamiętaj! Te dni wolne należy wykorzystać do końca roku, bo potem przepadną.
- zwolnienie na chore dziecko.
Pamiętaj! Pracownicy, która wróciła z urlopu macierzyńskiego do ukończenia prze jej dziecko 4 roku życia, pracodawca nie może powierzyć bez jej zgody pracy po godzinach, w nocy, a także nie może być ona wysłana w delegacje.
Gdy po powrocie do pracy, pracownica zostanie skierowana przez pracodawcę na innym stanowisku, to nie może ona wtedy zarabiać mniej niż na poprzednim stanowisku, a więc powinno to być zasadnicze wynagrodzenie za pracę plus dodatki.
Jeżeli pracodawca obniży jej wynagrodzenie za pracę, to może ona skierować sprawę do sądu pracy.
Komentarze