Najnowsze przepisy emerytalne

Jakie zmiany w emeryturach

Właśnie został przesunięty wiek emerytalny i teraz kobiety, a także mężczyźni będą kończyć aktywność zawodową dopiero po ukończeniu 67 roku życia. 

Dla przypomnienia - obecnie kobiety nabierają prawa do emeryturyw wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat.

Docelowo także dopiero w wieku 67 lat rozpocznie się pobieranie emerytury z Otwartego Funduszu Emerytalnego.





Pamiętaj! Takie drastyczne wydłużenie czasu pracy nie nastąpi od razu.
Od początku 2013 r. wiek emerytalny będzie się stopniowo przesuwał, co kwartał o miesiąc, a więc co rok o cztery miesiące, czyli cały proces przesuwania wieku emerytalnego mężczyzn zakończy się już 2020 r., dla kobiet - w 2040 r.

Pamiętaj! Ostatnie osoby, które zakończą prace zawodową według obecnie obowiązujących przepisów, to mężczyźni urodzeni przed końcem 1947 roku i kobiety urodzone przed końcem 1952 roku.

Uwaga! Do pełnych 67 lat będą pracować mężczyźni urodzeni po 30 września 1953 r. i kobiety urodzone po 30 września 1973 r.
Przesuniecie oraz ujednolicenie wieku emerytalnego powoduje wydłużenie do lat 25 staż ubezpieczeniowy, który uprawnia do najniższej emerytury.

Wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego wprowadzono także nowe rozwiązanie, które pozwala przejść na emeryturę wcześniej i tak prawo do tej wcześniejszej, ale tylko częściowej emerytury będzie przysługiwać kobiecie, która skończy 62 lata i będzie miała co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy, oraz mężczyźnie, który ukończy 65 lat i będzie miał co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Pamiętaj! Częściowa emerytura będzie stanowić tylko 50% pełnego świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie zostanie wyrównana do kwoty najniższej emerytury.
Nie będzie jednak uzależniona od rozwiązania umowy o pracę, ani od wysokości zarobków, a więc będzie można j ą pobierać nadal pracując.

Jeżeli zostanie osiągnięty pełny wiek emerytalny i zakończy się działalność zawodową, to na wniosek, będzie można uzyskać emeryturę pełnej wysokości.

Pamiętaj! Sporym minusem takiego rozwiązania jest to, że osoby, które zdecydują się pobierać tę częściową emeryturę będą dostawać niższą pełną emeryturę.




Dlaczego wprowadzono nowe przepisy emerytalne?

Wynika to z procesów demograficznych, bo w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci, coraz mniej młodych ludzi wkracza na rynek pracy, czyli coraz mniej jest tych, którzy na bieżąco płaca składki, z których na bieżąco wypłacane są świadczenia obecnym emerytom.

Statystyczny emeryt żyje coraz dłużej, tak więc coraz dłużej pobiera świadczenia.

Ile będą wynosiły przyszłe emerytury?

Można to sprawdzić na rządowym kalkulatorze. Wystarczy sobie wpisać swoje dane: wiek, staż pracy, wysokość kapitału początkowego oraz obecne zarobki. 

Komentarze

Czytaj także...