Rekompensata pracy w dniu wolnym od pracy
Co za pracę w dniu wolnym?
Na podstawie art. 1513 kp pracownik, który ze względu na okoliczności, które są przewidziane w art. 151 § 1 (tj. konieczność prowadzenia akcji ratowniczej lub szczególne potrzeby pracodawcy) wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy, który wynika z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, ma prawo w zamian do innego dnia wolnego od pracy, który pracodawca powinien udzielić mu do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.Obowiązek udzielenia dnia wolnego zależy jest od liczby godzin, jakie pracownik przepracował w dniu wolnym, który wynika z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Pamiętaj! Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi dnia wolnego, w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to naruszy przepisy o czasie pracy. Ponadto brak rekompensaty dodatkowym dniem wolnym może być powodem tego, że wystąpi praca w godzinach nadliczbowych.
Dla przykładu: pracownik świadczył pracę w wolną sobotę 10 godzin i nie udzielono mu w zamian innego dnia wolnego. Efektem tego było przekroczenie norm czasu pracy. W konsekwencji za pierwsze 8 godzin pracy w sobotę pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia oraz dodatku w wysokości 100% z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Za pozostałe 2 godziny, które stanowią przekroczenie dobowej normy czasu pracy - wynagrodzenie z dodatkiem w wysokości 50%.
Komentarze