Wypłata wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za pracę 


Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w formie pieniężnej.

Pamiętaj ! Na podstawie Kodeksu pracy część wynagrodzenia za pracę
 może mieć inną formę niż pieniężna, ale tylko wówczas, jeżeli jest to przewidziane przez ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.



Dla przykładu:
W układzie zbiorowym pracy może być przewidziane, że pracownikom oprócz gotówkowej wypłaty wynagrodzenia za pracę, pracodawca będzie wypłacał także wynagrodzenie w naturze, w formie tzw. deputatów (różnego rodzaju artykułów, które będą wydawane pracownikom np. opał, żywność, odzież itp.).


Pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za pracę do jego rąk (czyli w kasie firmy). Może się to odbyć w inny sposób (np. przelew lub na konto bankowe), ale tylko wtedy, gdy jest to przewidziane w układzie zbiorowym pracy lub pracownik uprzednio wyraził na to pisemną zgodę.

Pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie za pracę co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie. Jeżeli wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu, to wypłaca się je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż 10 dnia następnego miesiąca.

Pamiętaj ! W niektórych przypadkach (np. wynagrodzenie dla nauczycieli) pensje wypłaca się z góry.

Pamiętaj! Gdy ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę przypadnie w dniu, który jest wolny od pracy (np. będzie to niedziela), to wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzedzającym.

Obowiązkiem pracodawcy jest wskazanie częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę w piśmie informujacym pracownika o warunkach zatrudnienia.

Pracodawca może określić miejsce, termin oraz czas wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy lub np. układzie zbiorowym pracy.

W sytuacji, w której to pracodawca nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę  lub innego świadczenia, które przysługuje pracownikowi oraz gdy bezpodstawnie obniża ich wysokość - popełnia wykroczenie.

Pracownik ma wtedy prawo:

  • wnieść skargę na pracodawcę do właściwego okręgowego inspektoratu pracy lub
  • dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.
Pracodawca na żądanie pracownika ma obowiązek udostępnić mu do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone wynagrodzenie pracownika.

Pamiętaj ! Roszczenie pracownika o wypłatę wynagrodzenia za pracę ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od momentu, kiedy pracodawca miał obowiązek wypłacić wynagrodzenie za pracę lub inne świadczenie.

Komentarze

Czytaj także...