Dlaczego warto pomyśleć o polisie posagowej dla dziecka?

Polisa posagowa dla dziecka 

To program przeznaczony wyłącznie dla dzieci, a jego celem jest zapewnienie dziecku ochrony na wypadek nieszczęść losowych (np. śmierć rodzica), a także umożliwienie zgromadzenia kapitału na przyszłość.





Zawiera się ją na minimum 5 lat i trwa do ukończenia przez dziecko 18 lat lub maksymalnie 25. Takie ubezpieczenie można wykupić już w chwili narodzin dziecka, bo nie ma określonej dolnej granicy jego wieku.

Rodzaje polis posagowych

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych są dwa rodzaje programów:
  • oszczędnościowy (jego celem jest gromadzenie kapitału dla dziecka) oraz
  • ochronno-oszczędnościowy (tutaj nie tylko gromadzisz kapitał, ale także zabezpieczasz finansowo dziecko na wypadek nieszczęścia.

Zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci rodziców

Taka polisa posagowa gwarantuje Twojemu dziecku wypłatę ustalonej sumy pieniędzy po osiągnięciu przez nie określonego wieku.
Uwaga! Do czasu osiągnięcia tego wieku, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie obowiązek płacenia składek.
Na rynku funkcjonują towarzystwa ubezpieczeniowe, które wypłacają też miesięczne renty do końca terminu określonego w umowie ubezpieczenia.
Uwaga! Pamiętaj, że odszkodowanie z polisy posagowej nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Jak wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe?

Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej, zwrócić uwagę na to, czy z polisą posagową będziesz mógł wykupić umowy dodatkowe, w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłacenia świadczeń, przez jaki czas nie będziesz mógł zrezygnować z polisy (zwykle jest to 2-3 lata), czy będziesz mógł zawiesić płacenie składek, gdy będziesz w przejściowych kłopotach finansowych itp.
Uwaga! Przed podpisaniem umowy porównaj oferty, a umowę skonsultuj z doradca finansowym.

Jak zacząć oszczędzać dla dziecka?

Najprościej założyć dziecku osobne konto, lokatę, możesz też systematycznie kupować obligacje skarbowe (jako prezent, gdy dziecko dorośnie).

Uwaga! Gdy będziesz odkładał przez lata stosunkowo niewielkie kwoty, możesz zebrać nawet kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście taka kwota nie wystarczy na zakup mieszkania dla dziecka, ale jako wkład własny będzie w sam raz...

Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy?

Chcesz nauczyć dziecko kontrolować swoje wydatki? Zrób to na swoim dobrym przykładzie.
Uwaga! Jeżeli Ty będziesz potrafił odkładać pieniądze, to Twoje dziecko łatwiej sobie czegoś później odmówi, by zaoszczędzić pieniądze (np. wymarzoną zabawkę).

Kieszonkowe nauczy dziecko planować wydatki

Wypłacaj dziecku nawet niewielką, ale regularną kwotę pieniędzy, bo  dzięki temu nauczy się ono rozsądnie dysponować gotówką.

Pytaj go o to, co zamierza kupić za otrzymane od Ciebie pieniądze. Pomoże mu to zrozumieć, że czasem dobrze jest zrezygnować z kupienia czegoś słodkiego, by potem móc np. pójść do kina.
Uwaga! Gdy Twoja pociecha wyda za szybko pieniądze, nie dawaj mu nic ekstra. Nauczy się wtedy, że rozrzutność nie popłaca, bo potem musi przez jakiś czas obejść się bez pieniędzy.

Jak nauczyć dziecko odkładać pieniądze?

Odkładanie co miesiąc jakieś kwoty pieniędzy, które dziecko otrzyma od rodzica wymaga od niego sporej siły woli.
Uwaga! Musisz więc swoje dziecko odpowiednio do tego motywować.
Ustal premię. Umów się z dzieckiem, że jeżeli co tydzień odłoży, np. 2 zł, to za każde zaoszczędzone 6 zł dodatkowo otrzyma od Ciebie jeszcze złotówkę.

Łatwiejsze wtedy dla dziecka staną się wyrzeczenia.

Możesz też kupić dziecku skarbonkę lub mały portfelik i niech składa tam zaoszczędzone pieniądze (także te, które czasem dostanie w prezencie).
Uwaga! Jeżeli Twoje dziecko ukończyło 13 lat, to możesz otworzyć mu konto bankowe i tam przelewać oszczędności.
Twoje dziecko zbiera np. na upragniony rower? Postaraj się mu pomóc w jego kupieniu. Możesz mu np. obiecać, ze dołożysz mu jakąś kwotę na urodziny. Łatwiej wtedy wytrwa w postanowieniu, bo bo wymarzony zakup stanie się wtedy bardziej realny.

Domowy budżet

Często jest tak, że nawet starsze dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, ile rodzie wydają na różne produkty oraz jak wysokie są domowe rachunki czy ich zarobki.

Dlatego warto to zmienić.
Uwaga! Wyciągnij z szuflady domowe rachunki (za prąd, wodę, telefon itp) z ostatniego miesiąca i poproś dziecko, by wszystko zsumowało. Zrozumie dzięki temu, dlaczego stale prosisz, aby np. skracało rozmowy przez telefon czy oszczędzało wodę.
Analizuj też z dzieckiem paragony ze sklepu, by mogło się zorientować, ile kosztuje jedzenie. Twoja pociecha zastanowi się dwa razy, nim zacznie naciągać Cię na jakieś większe, nie zaplanowane wydatki.

Chcesz inwestować? Warto przeczytać!

Te książki warto przeczytać:

1. Inwestuj we własny etat»
Bogać się pracując na etacie, bez względu na obecny stan Twojego konta.

2. Inwestuj we własny dług»
Zarządzenie finansami osobistymi może być proste. O tym jak uniknąć pętli zadłużenia i kontrolować swoje finanse osobiste i nie tylko...

3. Inteligentne inwestowanie»
21 praktycznych wskazówek, jak mądrze inwestować i powiększać zawartość swojego portfela.

Zapoznaj się z książką, która od czasów "Jak inwestować w złoto i srebro" Michaela Maloneya jest najświeższym i najpełniejszym kompendium w dziedzinie inwestowania w metale szlachetne. 

Komentarze

Czytaj także...