Jak wykupić mieszkanie komunalne?
Wykup mieszkania komunalnego
Jeżeli gmina może i chce je sprzedać, długoletni najemcy mają prawo wykupić takie mieszkania ze znaczną bonifikatą.Sprawdź, kiedy można wykupić mieszkanie komunalne
Decyzja o sprzedaży mieszkań komunalnych należy do samorządów. Najlepiej więc starać się o wykup mieszkania, gdy gmina ogłasza taką możliwość. Szansa na to istnieje tylko wtedy, gdy:
- najemca nie zalega z płaceniem czynszu;
- mieszkanie jest w dobrym stanie i ma uporządkowaną sytuację prawną (zarówno budynek, jak i grunt, na którym stoi, są własnością gminy).
Uwaga! Zgodę na wykup mieszkania łatwiej uzyskać, gdy występuje o nią więcej lokatorów, a także, gdy w budynku sprzedano już jakieś mieszkania. Dlatego powinieneś zachęcić sąsiadów do wspólnych starań.
Jak się starać o wykup mieszkania komunalnego?
Złóż wniosek o wykup mieszkania w odpowiednim wydziale albo referacie urzędu miasta lub gminy. Podaj w nim swoje dane osobowe oraz adres lokalu. Wraz z dokumentem złóż:- potwierdzenie z administracji budynku, że nie zalegasz z opłatami;
- kserokopię umowy najmu na czas nieokreślony;
- decyzję o przydziale lokalu;
- zaświadczenie o zameldowaniu;
- skrócony akt małżeństwa lub akt zgonu, gdy o wykup mieszkania starają się domownicy zmarłego najemcy (wdowiec, wdowa, dzieci, konkubent lub konkubina).
Dodatkowe dokumenty
Po zapoznaniu się z wnioskiem o wykup mieszkania komunalnego i sprawdzeniu, czy najemca nie zalega z opłatami, urzędnicy mogą poprosić o dodatkowe dokumenty.Uwaga! Najczęściej wymagany jest oświadczenie, ze najemca nie jest właścicielem innego mieszkania, domu lub działki budowlanej. Jeśli nie będą mieli zastrzeżeń, przyślą pocztą informację o cenie wykupu mieszkania. Opublikują też obwieszczenie o zbyciu lokalu.Gdy w ciągu 21 dni zgłoszą się byli właściciele nieruchomości lub ich spadkobiercy, można wykupić mieszkanie. Ostateczną zgodę na sprzedaż wydaje rada gminy lub prezydenta miasta.
Ile zapłacisz za wykup mieszkania komunalnego?
Większość mieszkań komunalnych samorządy sprzedają z dużą bonifikatą. W niektórych miastach (np. we Wrocławiu, od kwietnia być może w Bydgoszczy) można zostać właścicielem mieszkania komunalnego za 2% jego wartości rynkowej. Wykup mieszkania na tak korzystnych warunkach obwarowany jest jednak różnymi warunkami.Uwaga! Tanio mogą nabyć lokal tylko długoletni najemcy lub mieszkańcy budynku, w którym wszyscy lokatorzy zdecydują się na kupno zajmowanych mieszkań.
Kiedy gmina nie sprzeda mieszkania komunalnego?
Samorządy wprowadzają własne ograniczenia. Zwykle nie sprzedają mieszkań komunalnych:- w atrakcyjnych częściach miasta;
- nakładających się do rozbudowy, nadbudowy, adaptacji strychu itp.;
- nowych lub świeżo wyremontowanych;
- pojedynczych w budynkach podlegających remontom kapitalnym lub rozbiórce;
- socjalnych;
- zabytkowych o szczególnych walorach architektonicznych.
Umowa i warunki wykupu mieszkania komunalnego
Jeśli odpowiada Ci cena mieszkania i warunki wykupu (np. terminy spłaty), możesz przystąpić do zawarcia umowy. Ma ona formę aktu notarialnego, w którym zostaje ustanowiona odrębna własność lokalu.Musisz też pokryć koszty podpisania aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej. Koszty aktu określa taksa notarialna (od wartości do 60 tys. zł - ok. 700 zł), a opłaty za założenie księgi i wpis do niej - sąd wieczystoksięgowy (zależą one od wartości mieszkania bez bonifikaty).
Uwaga! Lokalu nie wolno sprzedać przez 5 lat od wykupu. W przeciwnym razie trzeba zwrócić bonifikatę powiększoną o wskaźnik inflacji.
Komentarze