Przejdź do głównej zawartości

Baza dokumentów zastrzeżonych

System Dokumenty Zastrzeżone - jak działa? 

Polacy... co godzinę zastrzegają co najmniej 15 dowodów osobistych, a najskuteczniejsze jest takie zastrzeżenie w ogólnokrajowej bazie.
System Dokumenty Zastrzeżone 


Ten elektroniczny system stworzyły banki, aby chronić klientów przed oszustami. To jedyna powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w naszym kraju.

Uwaga! Po zastrzeżeniu dowodu osobistego taka informacja trafia do wszystkich banków w Polsce. Do bazy mają dostęp też m.in.: operatorzy telefonii komórkowej, kancelarie prawne i notarialne, sklepy internetowe, hotele, wypożyczalnie samochodów, poczty. 

Zasady zastrzegania dowodu osobistego Udajesz się do dowolnego banku  i składasz wniosek o zastrzeżenie dokumentu. Po takiej dyspozycji bank wpisze zastrzeżenie do bazy.

Informacja o zastrzeżonym dokumencie błyskawicznie więc pojawia się w systemach internetowych wszystkich banków. Zastrzeżony dowód osobisty zostaje "zablokowany" i wyeliminowany z obrotu, a to oznacza, ze potencjalny oszust nie będzie mógł skorzystać z takiego dokumentu w celu wyłudzenia pożyczki.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w BIK 


Dodatkową ochroną przed tym, by nikt nie zaciągnął kredytu na podstawie Twojego dowodu, jest zastrzeżenie danych w  BIK.

To nie jest trudne. Po prostu wejdź na stronę internetową BIK i zarejestruj się na niej, czyli załóż sobie konto. Dzięki temu będziesz otrzymywał z BIK maile lub SMS-y z powiadomieniami - tzw. Alertami BIK. SMS lub mail przyjdzie za każdym razem, gdy ktoś zapyta w BIK o Twoją historię kredytową.

Uwaga! Gdy więc to nie Ty będziesz składać wniosek kredytowy, i nie będziesz nic kupować na raty, ani nie poręczałeś kredytu - a otrzymasz z BIK powiadomienie, że jakiś bank (firma pożyczkowa) pytał o Twoją historię kredytową - to będzie sygnał, że ktoś próbował wziąć kredyt na Twoje dane. 

W takiej sytuacji uzyskasz też z BIK informację, jaki bank czy firma pożyczkowa o to pytała i wtedy zwiększa się szansa "namierzenia" oszusta.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.