Wzór wniosku o urlop szkoleniowy

Wniosek o urlop szkoleniowy

Wymiar urlopu szkoleniowego i jego przeznaczenie

Urlop szkoleniowy (tak jak urlop wypoczynkowy), udziela się wyłącznie na dni pracy pracownika, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Zatem w przypadku pracownika, który jest zatrudniony w systemie czasu pracy, który przewiduje różną liczbę godzin pracy na dobę, nie ma znaczenia, ile godzin pracy ma on zaplanowanych w dniu, w którym będzie korzystał z tego urlopu.





Uwaga! Bez względu na to, czy będą to 4 godziny czy 12 godzin, z puli urlopu szkoleniowego odpisuje się 1 dzień.
Zarówno za czas urlopu szkoleniowego, jak i zwolnienia od pracy na czas dojazdu i uczestnictwa w zajęciach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest liczone  na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego, z jednym zasadniczym zastrzeżeniem. Składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości obliczane są  z miesiąca, w którym przypadło to zwolnienie lub urlop szkoleniowy.

Takie stanowisko w tej sprawie prezentuje również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Urlop szkoleniowy - wymiar

6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych;
6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego;
6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
21 dni – w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlop szkoleniowy - obowiązki pracodawcy

Wymiar i zasady przyznawania urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy są takie same, wtedy gdy podnoszenie kwalifikacji przez pracownika odbywa się z inicjatywy pracodawcy, jak i za jego zgodą.

Obowiązki pracodawcy:

Pracodawca powinien udzielać pracownikowi urlopu szkoleniowego w dni, które są dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego ani zwolnienia z pracy.

Urlop szkoleniowy może być udzielony w częściach zgodnie z terminami egzaminów, jak również w terminie poprzedzającym przystąpienie do egzaminu dyplomowego, jeżeli zgodnie z programem studiów na ostatnim roku konieczne jest przygotowanie pracy dyplomowej.
Uwaga! Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia od pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na zajęcia oraz na czas ich trwania, pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie obliczane jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Świadczenia dodatkowe

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą – pracodawca może dobrowolnie w umowie przyznać dodatkowe świadczenia, np.:
  • opłacić kształcenie, 
  • opłacić przejazd, 
  • pokryć koszt zakwaterowania czy podręczników, itp.
Możliwe jest zatem udzielenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika – bez pokrywania kosztów kształcenia przez pracodawcę albo pokrywania tych kosztów przez pracodawcę w całości lub w części.
Uwaga! Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy. Strony nie mogą zastrzec w umowie szkoleniowej, że np. pracodawca nie będzie udzielał pracownikowi zwolnień na obowiązkowe zajęcia, obniży mu wymiar urlopu szkoleniowego, czy też wydłuży, o ponad 3 lata, okres odpracowania.

Odpracowanie i zwrot kosztów

Odpracowanie

Umowa szkoleniowa może przewidywać okres odpracowania nie dłuższy niż 3 lata, dodatkowych świadczeń, które przyznał pracodawca. Okres odpracowania nie może rozpocząć się wcześniej, niż po zakończeniu konkretnego procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Zwrot kosztów

Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę obejmuje koszty dodatkowych świadczeń przyznanych przez pracodawcę (świadczeń fakultatywnych), takich jak np. opłata za:
  • kształcenie, 
  • podręczniki czy materiały szkoleniowe, 
  • przejazd na zajęcia, 
  • noclegi w trakcie kursu czy szkolenia.
Uwaga! Odpracowanie nie może dotyczyć poniesionych kosztów przez pracodawcę na wypłatę wynagrodzenia za urlop szkoleniowy oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy, przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Obowiązek zwrotu kosztów

Pracownik ma obowiązek zwrócić koszty poniesione przez pracodawcę z tytułu dodatkowych świadczeń w sytuacji:
  • niepodjęcia bez uzasadnionych przyczyn podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwania podnoszenia tych kwalifikacji, 
  • rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w okresie odpracowania, 
  • rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem (z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mobbingu) w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w okresie odpracowania, rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 Kp) lub z powodu mobbingu, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w „okresie odpracowania”. 
Katalog wyżej wymienionych przypadków jest katalogiem zamkniętym. Pracownik ma obowiązek zwrócić pracodawcy koszty dodatkowych świadczeń – w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu kwalifikacji zawodowych lub w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

Bez zwrotu kosztów

Pracownik nie ma obowiązku zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu dodatkowych świadczeń w sytuacji, gdy:
  • pracodawca wypowie stosunek pracy (bez względu na przyczynę), 
  • rozwiąże stosunek pracy na mocy porozumienia między stronami (bez względu z czyjej inicjatywy to nastąpi), 
  • umowa o pracę wygaśnie, np. w związku z upływem 3 miesięcy tymczasowego aresztowania pracownika albo w związku ze śmiercią pracodawcy będącego osobą fizyczną, 
  • rozwiązanie stosunku pracy nastąpi bez wypowiedzenia, na podstawie art. 53 Kp (bez winy pracownika), 
  • rozwiązanie stosunku pracy nastąpi bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy, na podstawie art. 55 Kp (z winy pracodawcy – w razie sporu – kwestię tę będzie musiał rozstrzygnąć sąd pracy), 
  • pracownik wypowie umowę o pracę, ze względu na to, iż pracodawca stosował wobec niego mobbing, 
  • pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem,  w razie przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę (art. 231 § 4 Kp).






Wzór wniosku o urlop szkoleniowy 

Komentarze

Czytaj także...