Jak realizować e-recepty?

E-recepta w praktyce. Jak realizować e-recepty?

E-recepty mogą być wystawiane od początku roku, ale od stycznia 2020 roku recepta refundowana przez NFZ będzie miała formę elektroniczną. Jednak nie jest to powód do żadnych obaw.





Twoje dane oraz zalecone medykamenty lekarz wpisze do komputera, a kod, z którym pójdziesz do apteki, prześle Ci SMS-em. Może także wysłać całą receptę e-mailem.
Uwaga! Jeśli nie korzystasz z telefonu komórkowego lub z komputera - lekarz wydrukuje Ci receptę w formie papierowej.

E-recepta w aptece

Papierowy wydruk realizujesz jak zwykła receptę, ale nie zostawiasz go w aptece. Farmaceuta ma dostęp do e-recepty w komputerze.

Jeśli będziesz kupować leki na podstawie 4-cyfrowego kodu, który otrzymasz SMS-em od lekarza, weź ze sobą dowód, bo będzie potrzebny PESEL.
Uwaga! 4-cyfrowy kod lekarz może zapisać Ci także na kartce, gdybyś zapomniał zabrać z domu telefon.
Receptę przesłaną e-mailem zrealizujesz podobnie jak papierową. Pokażesz ją farmaceucie w telefonie, a on sczyta z niej kod kreskowy.

Co zyskasz dzięki e-recepcie?

E-recepta oszczędza czas lekarza i Twój. Przynosi też inne korzyści.

Jeśli zgubisz lub niechcący zniszczysz papierowy wydruk, możesz dostać nowy, bo recepta jest zapisana w komputerze.

Gdy cierpisz na przewlekłe choroby, możesz po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem, otrzymywać kolejne e-recepty bez wizyty w gabinecie.

Na jej podstawie wykupisz leki w różnych aptekach, gdy nie wszystkie leki z recepty chcesz wykupić od razu, nie będziesz musiał, tak jak teraz, prosić o odpis do recepty i płacić za pozostałe 100% ceny.

W razie, gdybyś zapomniał, jak zażywać lek, zawsze możesz zajrzeć do e-recepty (w komputerze lub na wydruku) i sprawdzić dawkowanie.

Jeśli gdzieś wyjedziesz i skończą Ci się leki będziesz mógł wówczas zadzwonić do lekarza i poprosić o wystawienie e-recepty. Zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce.

Zaloguj się do IKP

Aby otrzymywać recepty pocztą e-mailową i zawsze mieć do nich wgląd, musisz zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Znajdziesz tam szczegółowe wskazówki, jak to zrobić.

Do odbioru swoich e-recept możesz również upoważnić syna, córkę lub dorosłego wnuka, podając w systemie IKP numer telefonu lub adres e-mail tej osoby. Wtedy to ona będzie otrzymywała SMS-y z Twoimi e-receptami. Zrealizuje je lub wydrukuje Ci papierową wersję , z którą pójdziesz do apteki.




Termin ważności e-recepty

E-recepta jest ważna 365 dni od daty wystawienia lub podanej przez lekarza daty realizacji. Od tej reguły są trzy wyjątki.

Wystawioną na antybiotyk musisz zrealizować w ciągu 7 dni.

Leki narkotyczne lub psychotropowe trzeba wykupić w ciągu 30 dni.

Immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla chorego - w ciągu 120 dni.

Ściągnij aplikację

Dostęp do wypisanych przez lekarza recept możesz mieć także po uruchomieniu usługi eRecepta w aplikacji mObywatel. Jeśli nie wiesz jak ją ściągnąć, poproś kogoś o pomoc. Receptę z aplikacji zrealizujesz w podobny sposób jak przesłaną e-mailem.

Komentarze

Czytaj także...