Jak wziąć kredyt hipoteczny PKO BP?

Kredyt hipoteczny w PKO BP

Wybór kredytu hipotecznego to indywidualna sprawa każdego, kto chcę się na niego zdecydować. Nie istnieje uniwersalna oferta, która będzie odpowiadała potrzebom wszystkich klientów.
Uwaga! Bardzo ważne jest elastyczne podejście banku, ale przede wszystkim trzeba poznać własne oczekiwania.
Zanim skontaktujesz się z doradcą kredytowym przemyśl gruntownie temat i sprecyzuj kwestię, na których najbardziej Ci zależy. Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.


Po pierwsze: skąd będziesz miał pieniądze na zakup wybranej nieruchomości. Jaką część będziesz mógł sam sfinansować, a jaką pożyczysz od banku.

PKO BP oferuje obecnie swoim klientom kredyt hipoteczny w wysokości nawet do 90% wartości nieruchomości, a więc nie w każdym przypadku trzeba posiadać i angażować własne środki.

Pieniądze z kredytu hipotecznego mogą też być przeznaczone na opłaty, które są związane z przeprowadzeniem transakcji nabycia nieruchomości (np. koszty notarialne, podatkowe, sądowe lub prowizja dla pośrednika w obrocie nieruchomościami).
Uwaga! Jeżeli jednak zaangażujesz własne środki finansowe, to możesz liczyć na korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego.
Następna sprawą do rozważenia jest to, jak długo będziesz mógł spłacać kredyt hipoteczny oraz jaką wysokość miesięcznej raty zniesie Twój budżet domowy.

PKO BP ma w swojej ofercie bardzo atrakcyjne rozwiązanie w postaci możliwości rozłożenia spłaty nawet na 35 lat, a to będzie miało wpływ na obniżenie raty kredytu hipotecznego.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie listy pytań oraz wątpliwości, które dotyczą np. wysokości raty miesięcznej, waluty, oprocentowania, marży banku, kosztów uzyskania kredytu hipotecznego i zabezpieczeń.

Poproś także doradcę kredytowego by przedstawił Ci szczegółowy plan działania krok po kroku - kiedy i jakie formalności będziesz musiał dopełnić.

Jeżeli doradca pozna Twoje potrzeby, to będzie potrafił zaproponować Ci najlepsze warunki.

Po przeprowadzeniu wstępnej rozmowy, zostanie sprawdzona Twoja zdolność kredytowa i doradca wyznaczy maksymalną kwotę kredytu hipotecznego, która jest dostępna w Twojej obecnej sytuacji materialnej.
Uwaga! Zdolność kredytowa jest zależna od Twoich dochodów, stałych miesięcznych wydatków, kosztów utrzymania nieruchomości czy samochodu, a także posiadanych kredytów i innych obciążeń finansowych.

Negocjacje warunków kredytu hipotecznego z bankiem

Uwaga! Najbardziej istotne są parametry cenowe kredytu hipotecznego.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego, składające się ze stawki referencyjnej (zależnie od waluty kredytu hipotecznego: WIBOR, LIBOR i EURIBOR), a także marży. Do tego dochodzie też prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego, które jest pobierana jednorazowo w dniu zawarcia umowy kredytowej lub w dniu uruchomienia kredytu/pierwszej transzy kredytu (dotyczy przypadku kredytowania prowizji).

Waluta oraz raty kredytu hipotecznego

Zdaniem ekspertów, zniwelować ryzyko walutowe do minimum, można zaciągając kredyt hipoteczny w walucie, w której się zarabia i w której będziemy go spłacać.

Dlatego, jeżeli zarabiasz w w złotych, to proponuje wybranie tej waluty. Do wyboru masz nie tylko walutę w jakiej zaciągasz kredyt hipoteczny (np. W PKO BP są dostępne kredyty w pięciu walutach: PLN, EUR, CHF, USD,GBP), ale także formy w jakiej będziesz go spłacał: raty równe (annuitetowe) i raty malejące.

Jakie raty kredytu hipotecznego wybrać?

Wszystko zależy od Twoich preferencji i możliwości.

Według statystyk większość kredytobiorców (60%)  wybiera spłatę kredytu hipotecznego w systemie rat równych, a 40 % decyduje się na raty malejące.

Jeżeli wybierzesz raty równe, to w początkowej fazie spłaty kredytu będziesz spłacał głównie odsetki, a część kapitałowa będzie minimalna.
Uwaga! Zaletą tej formy spłaty kredytu hipotecznego jest to, że wysokość raty jest stała przez cały okres jego spłaty (bez uwzględnienia zmian wysokości oprocentowania oraz kursów w przypadku kredytów hipotecznych zaciąganych w obcej walucie). Umożliwi Ci to w miarę dokładne zaplanowanie budżetu domowego. Wadą jest to, ze w pierwszym okresie spłacania rat kredytu kwota Twojego zadłużenia niemal nie ulegnie zmianie.
Jeżeli chodzi o raty malejące, to kapitał jest ich główny składnikiem, a odsetki będą spłacane na bieżąco.
Uwaga! Zaletą tej formy spłaty kredytu hipotecznego jest to, że szybciej spłacisz kapitał, a wada polega na tym, że na początku okresu spłaty raty będą wyższe aniżeli w przypadku rat równych dla kredytu hipotecznego w tej samej walucie.
Kredyt hipoteczny zaciągany jest na okres kilkudziesięciu lat (w tym czasie możesz np. stracić pracę i zostać pozbawionym dochodów). Dlatego przed wzięciem kredytu hipotecznego zapytaj doradcy kredytowego, czy istniej możliwość zawieszenia spłacania rat na pewien czas.

Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek utraty pracy lub ciężkiej choroby.

Kredyt hipoteczny w PKO BP

Komentarze

Czytaj także...