NFZ rehabilitacja

Rehabilitacja z NFZ

Pacjenci często sądzą, że placówki działające w miastach są wyposażone w nowocześniejszy sprzęt, a tymczasem wszystkie placówki muszą spełniać te same wymogi.



Poradnie rehabilitacyjne z kontraktami z NFZ działają w wielu miejscowościach, także małych. Zwykle terminy oczekiwania na ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne są tam krótsze, niż w poradniach rehabilitacyjnych znajdujących się w większych miastach.

Wyposażenie placówek oraz dostępne zabiegi i ćwiczenia są wszędzie takie same. Tylko zabiegi krioterapii ogólnej, hydroterapii oraz okłady (borowina i fango) są dostępne głównie w miejscowościach uzdrowiskowych.
Uwaga! Po skierowanie na rehabilitacje z NFZ nie musisz iść do specjalisty. Może wystawić je Twój lekarz POZ (internista lub rodzinny). Jeśli jesteś pod opieką specjalisty, dostarcz do lekarza POZ dokumentację medyczną. Łatwiej będzie mu zlecić odpowiednie zabiegi. 

Zasady rehabilitacji z NFZ

W NFZ nie ma limitów na rehabilitację, więc możesz z niej korzystać nawet kilka razy w roku.

Skierowanie od lekarza POZ możesz otrzymać np. gdy cierpisz na bóle związane z podeszłym wiekiem, walczysz z nadwagą lub otyłością, potrzebujesz rehabilitacji po złamaniu lub dłuższej chorobie.

Tylko gdy lekarz rodzinny stwierdzi, że Twoje problemy zdrowotne wynikają z wad postawy, musi najpierw skierować Cię do specjalisty. Wtedy tylko specjalista będzie mógł skierować Cię na ćwiczenia i zabiegi - koniecznie o nie poproś.
Uwaga! Lekarz, który kieruje na rehabilitacje i zabiegi może wypisać skierowanie od razu na dwa cykle zabiegowe. Jeden cykl trwa 10 dni. W każdym dniu zabiegowym pacjentowi przysługuje nie więcej niż pięć zabiegów.

 Zabiegi i ćwiczenia w poradniach rehabilitacyjnych

Każda poradnia rehabilitacyjna (gabinet, zakład rehabilitacji lub fizjoterapii) niezależnie od lokalizacji musi spełniać te same wymogi co do wyposażenia oraz przygotowania medycznego personelu i oferować ten sam wymagany podstawowy zakres usług.




Wymogi dla poradni rehabilitacyjnych

Każda poradnia rehabilitacyjna musi być przystosowana do potrzeb osób starszych oraz z niepełnosprawnością, m.in. posiadać poręcze, podjazdy, windy oraz przystosowane do ich potrzeb łazienki i toalety.

Poradnia musi działać co najmniej 5 dni w tygodniu, nie krócej niż 5 godzin dziennie bez przerwy, w tym co najmniej 2 dni w godzinach od 13.00 do 18.00.

Świadczenia fizykoterapeutyczne:
  • elektroterapia;
  • światłolecznictwo;
  • ultradźwięki;
  • leczenie zmiennym polem elektroenergetycznym;
  • laseroterapia.
Kinezyterapia (ćwiczenia);
  • ćwiczenia prowadzone indywidualnie;
  • zabiegi z użyciem wyciągów;
  • ćwiczenia różne, w tym grupowe, m.in. czynne w odciążeniu, czynne w odciążeniu z oporem, czynne wolne, izometryczne. 
Świadczenia dodatkowe
Poradnie rehabilitacyjne mogą oferować również masaże lecznicze (ma je w ofercie większość z nich), zabiegi miejscowe krioterapii i masażu wirowego kończyn górnych i dolnych.

Wszystkie usługi w ramach NFZ są bezpłatne (dla pacjentów ze skierowaniem). 

Komentarze

Czytaj także...