Śmierć bliskiej osoby
Jakie świadczenia po śmierci bliskiej osoby?
Bliska rodzina osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę powinna po jej śmierci otrzymać odprawę pośmiertną i bez znaczenia jest rodzaj zatrudnienia (na czas określony, nieokreślony czy próbny), ani też przyczyna śmierci (nie musi to być wypadek przy pracy).- jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy okres zatrudnienia wynosił mniej niż 10 lat;
- trzymiesięczną pensję, jeżeli zmarły pracownik miał co najmniej 10 lat stażu pracy;
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli staż pracy wynosił co najmniej 15 lat.
Uwaga! Odprawa pośmiertna przysługuje tylko najbliższej rodzinnie pracownia. Świadczenie to może otrzymać współmałżonek oraz inni członkowie rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Czyli dzieci (własne, drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione) - do ukończenia 16 lat, a jeśli kontynuują naukę, to do 25. roku życia. W przypadku, gdy dziecko jest niezdolne do pracy - bez względu na jego wiek.Gdy odprawa pośmiertna przysługuje kilku osobom, to jest między nich równo dzielona, a jeśli tylko jedna osoba posiada do niej prawo, otrzymuje połowę wartości należnej sumy.
Odszkodowanie za śmierć w wyniku wypadku przy pracy
Jeśli śmierć pracownika nastąpi w wyniku wypadu przy pracy, rodzinnie zmarłego przysługuje dodatkowo jednorazowe odszkodowanie z ZUS, które przyznawane jest na podstawie sporządzonego przez pracodawcę protokołu powypadkowego.Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy przysługuje bliskim zmarłego, jeśli miał on ubezpieczenie (mp. pracował, miał rentę lub emeryturę) albo miał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.Uwaga! Zasiłek może dostać każdy, kto zapłaci za pogrzeb. Może to być ktoś z rodziny, ale także np. przyjaciel, znajomy.Zasiłek pogrzebowy w pełnej wysokości, czyli 4 tys. zł otrzymają członkowie rodziny zmarłego.
Czyli m.in.:
- wdowa albo wdowiec;
- rodzice i dziadkowie (także rodzice adopcyjni, macocha, ojczym);
- dzieci i wnuki (w tym dzieci adoptowane oraz dzieci drugiego małżonka);
- rodzeństwo;
- osoby, których zmarły był opiekunem prawnym.
Wraz z wnioskiem o wypłatę zasiłku pogrzebowego (ZUZ Z-12) należy złożyć:
- odpis skrócony aktu zgonu;
- oryginały rachunków, które dotyczą pogrzebu;
- zaświadczenie od pracodawcy, że zmarły podlegał ubezpieczeniu;
- dokumenty, które potwierdzają, ze należałeś do rodziny zmarłego (np. odpis skrócony aktu ślubu lub urodzenia).
Zasiłek pogrzebowy dla osoby spoza rodziny
Gdy po zasiłek pogrzebowy do ZUS zgłasza się ktoś niespokrewniony ze zmarłym, może on otrzymać zwrot faktycznych poniesionych kosztów pogrzebu, maksymalnie do 4 tys. zł.Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12) składa się w oddziale ZUS w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której to świadczenie przysługuje.
Wraz z nim należy złożyć: skrócony odpis aktu zgonu oraz oryginały rachunków dokumentujące koszty pogrzebu. Trzeba tez mieć ze sobą dowód osobisty.
Zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w ciągu 30 dni od złożenia wszystkich dokumentów.
Komentarze