Przejdź do głównej zawartości

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

Podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania 


Jeśli zbyt szybko sprzedaż odziedziczone mieszkanie, może Ci to sporo kosztować. Gdy dziedziczysz majątek po bliskim krewnym, nie musisz z tego tytułu płacić podatku, bo możesz skorzystać z ulgi od spadków i darowizn, o ile dopełnisz formalności - w ciągu 6 miesięcy zawiadomisz fiskusa o spadku.


Ale jest jeszcze jeden podatek, który przyjdzie Ci zapłacić, jeśli zbyt szybko sprzedaż odziedziczoną nieruchomość.

Uwaga! Tylko sprzedaż po upływie 5 lat jest całkowicie wolna od podatku, przy czym ten 5-letni okres liczy się od końca roku, w którym ktoś nabył (odziedziczył) mieszkanie lub dom

Gdy wcześniej sprzedaż odziedziczone mieszkanie... Wtedy będziesz musiał oddać fiskusowi 19% uzyskanej w ten sposób kwoty. Co prawda możesz odliczyć koszty nabycia mieszkania, ale w przypadku dziedziczenia ich nie ma.

A co z zachowkiem?


W koszty nie można też wrzucić zachowku, który będziesz musiał wypłacić innemu członkowi rodziny.

Uwaga! Tak więc jeśli sprzedajesz odziedziczone mieszkanie (warte np. 200 tys. zł), by spłacić brata lub siostrę (np. zachowek wynosi 50 tys. zł), fiskus i tak wyliczy podatek od całej wartości nieruchomości. Czyli 19% od 200 tys. zł, choć faktycznie zostało Ci 150 tys. zł. 

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach (nr interpretacji: IBPB-2-2/4511-531/16/MMa). Jej dyrektor stwierdził, że przy wyliczaniu podatku można odliczyć koszty uzyskania przychodu. W przypadku odziedziczenia mieszkania będa to udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych oraz - w odpowiedniej proporcji - kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Uwaga! Zachowku odliczyć nie można, ponieważ nie mieści się on w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.